İSTAHED HUKUK TAN ÖNEMLİ BİR DAVA KARARI DAHA: ELEKTRİK KESİLMESİ SONUCU OLUŞAN SOĞUK ZİNCİR KIRILMASINDA DA HEKİM SORUMLU DEĞİLDİR

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
YÖNETİM KURULUNDA GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ
Sonraki haber
MESLEKTAŞIMIZ İÇİN G(ö)REVDEYİZ

2013 yılı mayıs ayının 4 ü ile 6 sı arası Ataşehir’de elektriklerin aralıksız 44.5 saat kesilmesi sonrasında bir ASM de aşıların bulunduğu dolap tam 36,5 saat boyunca 22 dereceyi görüyor. Haliyle Müdürlük  4895,47 TL lik aşı bedelini, ilgili soğuk zincir sorumlusu hekim ve hemşiresinden talep ediyor. Ödeme yapılmayınca da icra takibi başlatıyor, dilekçe ile icra takibi durduruluyor. Müdürlük, bunun üzerine Sağlık Bakanlığı adına alacak davası açıyor. Mahkeme, davalı hekimin mevzuatta belirtilen tüm tedbirleri aldığını, ani elektrik kesilmesinin geçici değil kalıcı olduğunun anlaşıldığını, konuyla ilgili olarak AYEDAŞ’ tan bir açıklama istenmemiş olduğunu, bu durumda elektriğin kalıcı kesilmesiyle oluşan zarardan hekimin sorumlu tutulamayacağını, bununla ilgili teknik bir inceleme yapılmadığından dolayı DAVANIN REDDİNE karar vermiştir.
Her zaman söylediğimiz gibi, bizlerin asıl görevi mevzuatta yazan önlemleri almaktır, bunları aldıktan sonra oluşan soğuk zincir kırılmalarında hekimlerin sorumlu tutulmalarını asla kabul etmiyoruz. İSTAHED soğuk zincir kırılmalarında üyelerine hukuki destek vermeye devam edecektir.
Bu vesile ile bir kez daha Hukuk komisyonumuza ve Hukuk Büromuza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü