Köşe Yazısı: Zorunda Mıyım? – Dr. Mustafa Tamur

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
Sizlerle Birlikteyiz
Sonraki haber
“SAĞLIKTA ŞİDDET”e Ders Niteliğinde Mahkeme Kararı

Cüneyt Özdemir ile şarkıcı Dilber Ay canlı telefon bağlantısında Dilber Ay’ın cezaevi günlerini konuşuyordu.

Cüneyt Özdemir sordu; Dilber Hanım ceza evinde mesela en çok istenen beş şarkıyı sayın diye rica etsem ne dersiniz acaba?

Dilber Ay yanıt verdi: Zorunda mıyım?

Cüneyt Özdemir mahcup: Hayır mümkünse diyorum…

Dilber Ay tekrar etti: Zorunda mıyım?

Cüneyt Özdemir iyice ezildi: Hayır değilsiniz canım…

Dilber Ay o meşhur kahkahasını atar ve eserin adının zorunda mıyım olduğunu söyler ve sohbet devam eder…

Beş yıl olmuştur sanırım, bir öğrenci girdi polikliniğe annesinin yanında, klasik sorularımla başlıyordum ki “ben badminton için sağlık raporu alacaktım.” dedi. Tabi ben ilk söylediğinde o “badminton” u hiç anlamadığım gibi çocuğun konuşma kusuru olduğunu filan bile düşündüm, neyse birkaç heceleme sonrası “badminton” adlı bir şeyden bahsettiğini anlamış oldum. Sonra açtım bizim Google amcayı baktım bu “badminton” nasıl bir şeymiş diye, tenis diye bildiğimiz sporun biraz farklısıymış işte. Kaz tüyünden yapılmış bir top ile oynanıyormuş ve bu top bazen 300 km hıza ulaşabiliyor muş. Vakit yok tabi başka ayrıntılarına bakamadım. Aldım bizim badmintoncu öğrenciyi bir güzel muayene ettim, sonra geçtim bilgisayarın başına açtım tek hekim raporu formatını, başladım yazmaya;

“Yukarda bilgileri bulunan şahsın … tarihinde yapılan muayenesinde adını bile üç dört tekrardan sonra öğrendiğim ve nasıl oynandığını kabaca “Google” dan bulup Youtube’dan seyrederek anlamaya çalıştığım BADMİNTON sporunu yapmasına engel bir halinin olup olmadığı hakkında herhangi bir kanaat oluşturulamamıştır, zira bu sporu yaparken kişinin bedenine binen fizik yükü, ne kadar koşulduğunu, kalp atışının kaça çıktığını, kaç kilo yük kaldırıldığını bilmiyorum. Konuyla ilgili teknik bir mevzuata da rastlanmamıştır.”

Şu aralar Sağlık Raporları ile ilgili bir Algoritma Kitapçığı hazırlamaktayım.

Spor ve oyun çeşitlerini federasyonu olan sporları araştırırken bir yönetmeliğe rastladım ve yeni bir şey daha duydum: Oryantiring. Word programı bile altını çiziyor yanlış kelime yazdın diye ama federasyonu bile var… Size hiç gelen oldu mu bilmiyorum ama bizim buralarda pek bilinen oynanan bir şey değil sanırım ki henüz bana bunun için bir sağlık raporu talebi gelmedi ama er geç gelecek biliyorum ve ben bu sporun nasıl oynandığını bilmiyorum.

Eğer bir gün bir öğrenci bu rapor için kapıdan girerse bu kez Google amcaya bakmayacağım ve sağlık raporuna şunu yazacağım:

Sayın yetkili adını bile tesadüfen öğrendiğim bu oyun hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmak ZORUNDA MIYIM?

Dr. Mustafa TAMUR

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü