“SAĞLIKTA ŞİDDET”e Ders Niteliğinde Mahkeme Kararı

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
Köşe Yazısı: Zorunda Mıyım? – Dr. Mustafa Tamur
Sonraki haber
Sağlıkta Şiddete Karşı Hep Birlikte

Yaklaşık 1 yıl önce, Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde, 5 No’ lu Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan aile hekimi meslektaşımız, görevi başındayken bıçak çekilmesi suretiyle şiddete maruz kalmıştı. Olay savcılığa intikal etmiş ve dava açılmıştı. Şanlıurfa Aile Hekimliği Derneği (ŞUAHED) avukatının takip ettiği “sağlıkta şiddet” davası yaklaşık 1 yıl sonra sonuçlandı.

Mahkeme bu sefer “sağlıkta şiddet” olayında verilen cezayı ertelemedi, paraya çevirmedi, olması gereken oldu ve sanıklara; 3 yıl 9 ay ve 4 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

“Sağlıkta şiddet” olaylarının cezasız kalması son zamanlarda bu tarz olayların artmasına neden olduğundan, bu mahkeme kararının emsal teşkil edeceğini ve şiddeti önlemede etkili olacağını düşünüyoruz, ancak daha etkili olabilmesi için en kısa sürede etkin “sağlıkta şiddet” yasasının çıkmasını yetkililerden temenni ediyoruz.

Arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun derken, davayı kararlılıkla takip eden Şanlıurfa derneğimizi ve avukatlarını da tebrik ediyoruz.

İlgili haberi Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği sayfasında incelemek için : http://www.suahed.com.tr/Detay/677/Saglikta-Siddete-Ertelemesiz-Paraya-Cevrilmesiz-Hapis-Cezasi.aspx

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü