Kesin kayıtlı olduğu aile hekiminin kurum dışı mesaide olduğu saatlerde aile sağlığı merkezine başvuran hastaya doktorunun kurum dışı mesaide olduğu belirtilmiştir. Bunun üzerine başka bir sağlık kurumuna başvurmadan doğrudan evine dönen hasta ilerleyen saatlerde çocuğunun durumunun kötüleşmesi üzerine yine aile sağlığı merkezine acil olarak başvurmuş hastayı ilk gören aile hekimi arkadışımız gerekli müdaheleyi yapmış ancak hasta yaşamını yitirmiştir.
Sonrasında vefat eden çocuğun annesi , kendi aile hekimi ve aile sağlığı merkezinde çalışan diğer iki aile hekiminin bu ölümde ihmalleri olduğunu düşünerek suç duyurusunda bulunmuş ve dava sürecine gidilmiştir.
Asliye Ceza Mahkemesi kararında hastanın aile hekiminin çalışma saatlerine uyduğunu, hastayı gören hekimin gerekli müdaleyi yaptığını ve annenin başka çocukları olduğunu, bu nedenle çocuğunu başka sağlık kurumlarına götürmesi gerektiğini bilecek kadar tecrübesi olduğunu belirtmiş ve asıl kusurun annede olduğunu, hekimlerin olayda herhangi bir kusuru olmadığını belirterek beraatlerine karar vermiştir.
2015 yılına ait bu karar temyiz edilmiş ve Yargıtay 5 yıl sonra bu kararın hukuka uygun olduğunu belirterek onamıştır.
Kararın bu şekilde neticelenmesinde emeği geçen Uğurlu Hukuk Bürosu avukatlarına ve İstahed Hukuk komisyonumuza teşekkür ederiz.
İSTAHED YÖNETİM KURULU

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü