YANLIŞ UYGULAMADAN DÖNÜLMELİ

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
ACİL TALEPLERİMİZ
Sonraki haber
MESLEKTAŞIMIZI KAYBETTİK…

Dün yayınlanan İçişleri Bakanlığı’ nın yazısına istinaden, kaymakamların talimatıyla; 65 yaş üzeri kişiler ve kronik hastalığı bulunan kişilerin talep edeceği evde sağlık hizmetlerinin ,ilçe kaymakamlıkları tarafından oluşturulacak çağrı merkezlerince karşılanacağı, talep edilen sağlık hizmetlerinin kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından yapılmasının kararlaştırıldığı bilgisi, bizlerle paylaşılmıştır.

Bizlerden, Aile Sağlığı Merkezlerinde verilen intramüsküler enjeksiyon, pansuman vb. gibi sağlık hizmetlerinin, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları tarafından evlerde verilmesi istenmektedir.

Bu kararı alan İçişleri Bakanlığı’nın, Sağlık Bakanlığı’ nı ve Bilim Kurulu’ nun kararını beklemeden, salgını artıracak bir adım attığı ortadadır.

Ne yazık ki sadece son iki günde ve sadece İstanbul’ da 21 arkadaşımıza COVİD19 teşhisi konulmuştur. Aile sağlığı merkezinde çalışırken bile kişisel koruyucu ekipman sağlanmadan çalıştığımızdan dolayı birçoğumuzun bu virüsle enfekte olduğu veya olabileceği açıkken, COVİD19 hastalığına yakalandığında ölüm riski en yüksek grup olan yaşlılarımıza, bizim aracılığımızla virüsün bulaşabileceğini düşünmemek, iş bilmezlikten başka bir şey değildir.

Talep edilen evlere enjeksiyona pansumana giden arkadaşların ASM’ ye gelen hastalarına ne olacağını düşünmemek, sistemin bilinmediğini ve  Sağlık Bakanlığı’ nın da bu kararlar alınırken müdahil olmadığının açık bir göstergesidir.

Hangi araçlarla, hangi kişisel koruyucu ekipmanlarla sokak sokak gezip, evde bakım hizmetleri, belediyelerin sağlık ekipleri varken aile hekimlerinin enjeksiyon pansuman için sahaya sürülmesi akla mantığa sığmayan bir durumdur.

Yaşlı ve evden çıkamayan vatandaşlara güçlendirilmiş ve kişisel koruyucu ekipmanları tam, acil müdahaleye uygun evde sağlık ekiplerince hizmetin verilmesi en doğru çözümdür.

Sağlık Bakanlığımızın duruma müdahale etmesi ve bu hatalı uygulama başlamadan buna engel olması gerektiği açıktır.

Aile hekimlerimize, ilçe sağlık müdürlüklerinden toplum sağlığını tehdit eden böyle bir talep telefon ya da mail gelirse bir şey yapmamalarını öneriyoruz. Konuyla ilgili her hangi bir resmî yazı tebliği halinde hukuk komisyonumuz tarafınca konu ayrıca değerlendirilecek ve bilgi verilecektir.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü