İSTAHED’in bir ‘cumartesi klasiği’ olan eğitim akademilerinden biri 15 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşti. ‘’Üriner İnkontinansa Yaklaşım’’ konulu akademinin açılışını, İSTAHED Eğitim Komisyonu üyesi Merve Yüzbaşıoğlu yaptı. Merve Yüzbaşıoğlu katılımcılara ‘’hoşgeldiniz’’ diyerek, herkesi 15-19 Nisan’da gerçekleştireceğimiz İKON 2020 7. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi’ne davet etti.

Açılıştan sonra konuşma yapan İSTAHED Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Demir, aile hekimlerinin yaşadığı zor süreçlerden, hak kayıplarından bahsederek HEKSAN- Hekim Yardımlaşma Sandığı’nın önemini vurguladı ve hepimizi birlik olmaya davet etti.

Akademinin ilk konuşmacısı Dr. Mustafa Levent Erton ‘Aşırı Aktif Mesane Tedavisinde Denge’ başlığı altında tedavi önceliklerini, ek hastalıklarda ilaç etkileşimi açısından dikkat edilmesi gereken durumları anlattı. Ayrıca Dr. Erton, yurtdışında ‘’Aşırı Aktif Mesane Tedavisi’’ nin ağırlıkla Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarında yapıldığının, aile hekimlerinin bu konuda yeteri kadar donanıma sahip olduğunu vurguladı.

Akademinin ikinci oturumunda Okmeydanı EAH’den Dr. Gökhan Çulha ‘Vakalar Eşliğinde Aşırı Aktif Mesane Tedavisi’ ni anlattı. Konuşmasının başında Aile Hekimlerinin sorun ve sorumluluklarını bildiğini, Birinci Basamak Sağlık Kuruluşlarının şartlarına ve imkanlarına hakim olduğunu belirten Dr. Gökhan Çulha, vakaları buna yönelik yorumladı. Vakaları, salondaki aile hekimlerinin katkılarıyla beraber değerlendirdi.

Akademinin öğleden sonraki oturumunda ise ‘Kadın Doğum Uzmanı Bakış Açısıyla Aşırı Aktif Mesane Tedavisi’ konusuyla Doç.Dr.Funda Güngör Uğurlucan söz aldı. Kadınlarda üriner inkontinans şikayetinde fizik muayene ve laboratuvar tetkiklerinin yorumlanmasından bahsetti. Aile Hekimliği pratiğinde önemli ‘Kırmızı Alarm Durumları’ndan bahsederek hastayı refere etmemiz gereken durumlara değindi.

Salondaki aile hekimlerinin büyük ilgisi ve katılımıyla gerçekleşen Akademide, 5 meslektaşımıza İKON 2020 Kongremize Kayıt-Konaklama hediye edildi. Ayrıca keyifli bir akademi sonrası, yaklaşan 14 Mart Tıp Bayramı kutlaması duyurusu ve sıradaki Akdeminin bilgileri de salondaki katılımcılara iletildi. Bir sonraki Akademide görüşmek dileğiyle…

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü