ŞİFA VEREN ELE yine VEFA GÖSTERİLMEDİ

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
MEDİCİNE HOSPİTAL İLE PROTOKOL
Sonraki haber
AHEF YÖNETİM KURULU SAĞLIK BAKANIMIZLA GÖRÜŞTÜ

Ne yazık ki yine bir darp olayıyla karşı karşıyayız. Bayrampaşa 5 No.lu ASM’de görev yapan meslektaşımız  sözlü ve fiziki şiddete maruz kalmıştır.

Meslektaşımıza başvuran psikozlu bir kişi kendisinden ablasının ilaçlarını yazmasını istemiştir. Aynı hastaya daha önceki benzer başvurularında da bunun suç olduğu, hastanın kendisinin gelmesi gerektiği belirtilmesine rağmen; kişi ısrarla ilaçları yazmasını talep etmiştir. Kişi 16/08/2016 tarihinde bu yasal olmayan talepleri haklı olarak karşılamayan meslektaşımızın odasına gelmiş, “Sen benim işimi neden zorlaştırıyosun!” şeklinde bağırıp hakaretler ederek fiziki saldırıda bulunmuştur. Bu saldırı sonucu meslektaşımızın burun yüzeyinde açılma meydana gelmiş, 4 dikiş atılmış ve burun kemiğinde kırık oluşmuştur. Kendisine 10 gün iş göremezlik raporu verilmiştir.

Aile Hekimleri olarak gün içerisinde o kadar çok yasadışı isteğe maruz kalıyoruz ki, inanılır gibi değil. Bir çok arkadaşımız bu istekleri karşılamak istemese de, sadece can güvenliği sebebiyle bu istekleri yapmak durumunda kalmaktadır. Dirençli bir şekilde “hayır” diyen hekimlerimiz de maalesef bu şekilde darp edilmekte, hatta öldürülmektedir. Yasalara uygun olarak çalıştığı için bu kadar darp ve hakarete uğrayan başka bir meslek grubu yoktur.

Biz ASM’lerde kamu hizmeti veriyoruz. Gün içerisinde yüzlerce kişinin girdiği ASM’lerde bu tarz olaylarda bizi koruyacak tek bir güvenlik görevlisi bile bulunmamaktadır. Tabiri caizse Allah’a emanet çalışmaktayız. Tek yapabileceğimiz güvenlik güçlerini aramak, ancak onların kuruma ulaşma süresinde en ufak bir can güvenliğimiz bulunmamaktadır.

Tüm bu nedenlerle Sağlık Bakanlığını bir kere daha göreve davet etmekteyiz! Bizler, öldürülmekten korkmadan, her gün hakarete maruz kalmadan mesleğimizi yapmak istiyoruz. Etkin ve caydırıcı kanunların acilen hayata geçirilmesini, Sağlıkta şiddetle ilgili özel düzenlemelerin Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanununa eklenmesini, can güvenliğimiz için gerekli önlemlerin alınmasını, en azından her ASM’ye bir güvenlik görevlisi istihdam edilmesini talep etmekteyiz.

İSTAHED YÖNETİM KURULU olarak başta şiddet gören meslektaşımız olmak üzere, tüm meslektaşlarımıza çok geçmiş olsun diliyor, kendisine hukuki olarak gerekli tüm desteğin verileceğini belirtiyoruz.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü