Türkiye’de sağlık çalışanlarının aşılaması Ocak 2021’de başlanıp Şubat 2021’ de tamamlanmıştır.
2 doz Sinovac aşısı yapılmış çok sayıda sağlık çalışanı tekrar Covid-19 hastalığına yakalandı ve aralarında yoğun bakım süreci yaşayan sağlık çalışanları oldu. Bu süreçte etkinliğinin %100 olmayacağı bilimsel olarak bekleniyordu. Fakat son dönemde sağlık çalışanlarında Covid 19 enfeksiyonuna yakalanma durumun belirgin olarak arttığı görülmektedir.
Celal Bayar Üniversitesi’nin yapmış olduğu 1053 gönüllü sağlık çalışanlarının katıldığı çalışmanın mayıs ayında açıklanan 2 doz aşılamadan 3 ay sonrasını kapsayan sonuçlara göre aşı uygulanmış olan sağlık çalışanlarının % 23’ün hastalığı geçirmiş ya da antikor seviyesinin sıfırlanmış olduğu bulgusuna ulaşılmış olması uygulanmış olan aşının uzun dönem koruyuculuğu ilgili olumsuz sonuç doğuracağını göstermiştir. Aynı çalışmada aşılanmış sağlık çalışanlarının %12’sinin yakın çevresinde hastalığın görülmüş olması sağlık çalışanlarının yakınları için riskin de çok büyük olduğunu göstermektedir.
Bununla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de görülen ve sayısı artan DELTA varyantı bir süredir belli seviyelerde tutmayı sağladığımız Covid 19 enfeksiyon kontrolünde tekrar pik yapar mıyız korkusu yaşatmıştır. Delta varyantının yoğun olarak görüldüğü Endonezya Tabibler Birliği’nin haziran ayında yaptığı açıklamada 350 sağlık çalışanın 2 doz sinovac aşısı yapılmış olmasına rağmen COVİD 19 enfeksiyonu geçirmiş olduğu ve son 1 ayda COVİD 19 sebebi ile vefat eden 26 sağlık çalışanının yarından fazlasının 2 doz sinovac aşının yaptırmış olduğu bilgisi Sinovac aşının Delta virüse karşı etkinliği ile ilgili olumsuz olarak not edilmiştir.
Günde 1 milyondan fazla vatandaşa aşı uygulayan Aile Hekimliği Çalışanları başta olmak üzere sağlık çalışanlarını korumadan, ayakta tutmadan pandemi ile mücadalenin başarıya ulaşmasının imkansız olduğu ortadadır.
Verilen bilimsel bilgiler ve son dönemde yaşanan sağlık çalışanlarında görülen Covid 19 vakasındaki sayı artışı net göstermektedir ki bu savaşta güçlü olmak için sağlık çalışanlarına ivedi bir şekilde 3. Doz yani hatırlatma dozu yapılmalıdır.
Sinovac aşısı yaptırmış tüm sağlık çalışanların DELTA varyantın yükselişte olduğu şu dönemde Biontech aşı hakkının tanımlanması gerekmektedir. Bakanlığımızdan ACİLEN 3. DOZ AŞILAMA TALEP EDİYORUZ!
İSTAHED YÖNETİM KURULU

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü