İSTAHED BASIN AÇIKLAMASI

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
Sevgili Milletimiz
Sonraki haber
Başkandan

 

İSTAHED BASIN AÇIKLAMASI

Vatan Aile Sağlığı Merkezi Bayrampaşa / İSTANBUL

Büyük fedakarlıklarla görevini ifa eden sağlık çalışanlarına yapılan şiddeti dernek olarak kınıyoruz. ?Şiddet? bir iletişim aracı değildir ve hiçbir sorunun çözümü olamaz.

Sıklıkla acillerde ve 112 lerde görev alan sağlık çalışanlarımıza yapılan saldırılar maalesef Aile Hekimliğinde de başlamıştır. Halbuki Aile Hekimleri olarak halkımızla çok daha yakın iletişim kurabilmekte ve daha çok zaman ayırabilmekteyiz. Hatta ailenin bir üyesi olmaktayız. Biz vatandaşın Sağlık Koruyucusu olurken, halktan gördüğümüz şiddeti anlamak mümkün değildir.

Her Aile Hekimi kendine bağlı bütün nüfusu ilk aylarında ziyaret etmek zorunda ve maalesef bu nüfusun içinde saldırgan karakterli veya değişik psikiyatrik rahatsızlığı olan, tedavi edilmesi gereken insanlar da dahil olmaktadır. İstanbul gibi bir metropolde kapısını çaldığınız insandan ne tepki göreceğiniz maalesef tamamen sağlık çalışanının şansına bırakılmıştır.

Ayrıca yeni yönetmelikle Bakanlığımızın Aile Hekimlerinden istediği esnek mesai uygulaması ile de güvenlik sorunu hat safhaya gelmiştir, bu uygulama bir kez daha gözden geçirilmelidir.

Sağlık Çalışanlarına şiddet uygulayan kişilerle ilgili Sağlık Bakanlığının ve ya Adalet Bakanlığının yasal düzenlemeler yapmasını istiyoruz. Bu şiddete karşı önlemler alınmazsa Aile Hekimliği sistemi büyük yara alacaktır. Aile Hekimliğinin ruhunda olan hekimlerin, hemşirelerin hastalarıyla saygı ?sevgi çerçevesinde özel bağlarının kopmasından endişe duyuyoruz. Sağlık çalışanlarımızın mesleğin birçok zorluğu yanında bir de tedavi ettikleri kişilerce şiddete maruz kaldıklarında psiko-sosyal çöküntü yaşamaları kaçınılmazdır.

Sağlık Bakanlığı, Tabip Odaları ve Dernekler ortak ?iletişim? kampanyaları yaparak hem halkı bilinçlendirmek hem de şiddeti önlemek için çalışmalar yapmak zorundadırlar. Basın mensuplarına da burada büyük görev düşmektedir. Bu tip şiddet olaylarında hekimler, hemşireler yaralanıyor, ölüyor, bizzat mahkemelere gitmek ve işlerini de aksatmak zorunda kalıyor. Örneğin ifade vermeye bizzat kendilerinin gitmesi gerekiyor halbuki kurumsal olarak da bu işler yürüyebilmelidir.

Kendilerine bağlı nüfusla sürekli içiçe çalışmak durumunda olan Aile Hekimleri, ancak kendilerini güven içinde hissettiklerinde halkımızın özlediği hizmeti sunabilecektir. Bu güvenli çalışma ortamının sağlanması için Sağlık Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız, Sağlık Müdürlüğümüz ve Medya üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidirler. Hekime karşı şiddet veya sözlü taciz gibi davranışların önlenmesi için gerekli kamuoyu bilinçlendirmesi, önleyici hukuki düzenlemeler hızla yapılmalıdır. Vatandaşlara sağlanmış hekim değiştirme hakkı, kendisine kayıtlı bir kişiyle sorun yaşayan hekime de tanınmalıdır

Sonuç itibari ile Sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddeti kınıyoruz ve Sağlık Bakanlığımızdan ve siz değerli basın mensuplarından bu konuda destek bekliyoruz.

22.03.2011

İSTAHED

 


Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Turgut ÖZCAN

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü