İSTAHED AKADEMİYE, BEKLENEN ‘’ÖDEME SÖZLEŞME YÖNETMELİĞİ’’ DAMGASINI VURDU

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
MAHKEME, İDAREYE MEVZUATI HATIRLATTI
Sonraki haber

23 Mart 2019 Bostancı Dedeman Otel’ de, İKON 2019 öncesi son İSTAHED Akademi’yi yaptık.
Katılımcıların yoğun talep gösterdiği, tam 7 kişiye İKON 2019 kayıt konaklama hediye ettiğimiz akademimizin, bilimsel programına gösterilen ilgi büyüktü.

Yılmaz Fırat Kaya’ nın açılışını yaptığı akademimizde, ilk olarak İSTAHED Başkanı Kutbettin Demir söz aldı. Katılımcılara ‘’Hoş geldiniz’’ diyerek konuşmasına başlayan Kutbettin Demir, yayınlanması beklenen yeni ‘’Ödeme Sözleşme Yönetmeliği’’ nden bahsetti. Hasta sayılarının, ilk etapta katsayılar değişmeden 3500 seviyelerine çekileceğini, bu nedenle aile hekimlerinin büyük ücret kayıpları yaşayacağını, kronik hastalık izlemi ve kanser taramaları yaparak pozitif performansla ücretlerimizin dengelenmeye çalışılacağını, ancak hastaya sorumluluk verilmeyen bir sistemde hekimin bu konuda büyük sıkıntılar yaşayacağına değinen Kutbettin Demir, derneğimizin aile hekimlerinin yanında olacağını ve bu hak kayıpları nedeniyle bu yönetmeliğe karşı çıkacağımızı dile getirdi. Kutbettin Demir: ‘’Bu güne kadar tüm haksız uygulamalarda, birlik içinde hareket etmenin önemini gördük, biz birlikteyken güçlüyüz, hak kayıplarına sessiz kalmamız beklenemez’’ diyerek konuşmasına son verdi.

Kutbettin Demir’in konuşmasının ardından Prof Dr Ahmet Soysal, ‘’Döküntülü Hastalıklar ‘’ konusuyla, akademimizin ilk oturumunda konuşma yaptı. Prof Dr Ahmet Soysal konusuna başlamada önce, aile hekimlerinin birlik içinde hareket etmesinden son derece mutluluk duyduğunu, aile hekimlerinin güzel işler yaptığını ve özellikle asmde30dakika gibi başarılı bir programı yürüttüklerini söyleyerek, bu kadar özveriyle çalıştığımız için bizlere teşekkür etti. Prof Dr Soysal, ”Yeni eklenen Menenjit Aşısıyla birlikte, aşıların uygulama sürelerinde kafa karışıklığı yaşanıyor” dedi. Bu nedenle Menenjit Aşılarıyla alakalı kendi hazırladığı ‘’Hekim Farkındalık Anketi’’ ni aile hekimlerinden doldurmalarını rica etti. Prof Dr Soysal, Menenjit Aşısı uygulama şemasıyla alakalı kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra, Aile Sağlığı Merkezleri’n de sıkça karşılaştığımız döküntülü hastalıkları, vaka fotoğraflarıyla anlatarak, klinik deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Öğleden önceki son oturumda Prof Dr Tarık Şapcı, ‘’Üst Solunum Yolu Hastalıklarına Yaklaşım’’ konusuyla bizlerle birlikte oldu. Prof Dr Tarık Şapçı, Akut Otit konusunu anlatırken ‘’Kulak damlaları pek tercih ettiğimiz ilaçlar değildir, perforasyon başlangıcında hekim farketmeyebilir, iç kulağa geçebilir, o nedenle ağrı kesici damlalar haricinde pek tercih edilmemelidir’’ dedi. Prof Dr Tarık Şapçı, fizik muayene bulgularında Akut Otit saptandığında, risk alınmadan hemen antibiyotik başlanması gerektiğini, antibiyotik başlamıyorsa hastanın 2 günde bir çağırılarak kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

Öğleden önceki oturumlar sonunda, 3 kişiye İKON 2019 kayıt konaklama hediye ettik.
Öğle arasında, meslektaşlarımızla biraya gelerek yaşadıkları sorunları dinleyip, sohbet ettik. Aile hekimliğini önümüzdeki süreçte ne gibi sıkıntılar beklediği ve neler yapmamız gerektiği, alacağımız kararlarla alakalı fikir alışverişinde bulunduk. Bir kez daha birlik olacağımızın inancıyla, yüzlerimizde gülümseme ve umut oluştu.

Öğleden sonraki son oturumumuzda, Prof Dr Mustafa Sait Gönen ‘’ Troid Hastalarına Yaklaşım Konusuyla’’ bizlerle birlikte oldu. Aile Sağlığı Merkezi’ nde Troid hastalarının takip sıklıkları, hangi labaratuvar değerlerine göre sevk edilmesi gerektiği ve ilaç doz şeması konularında deneyimlerini bizlerle paylaştı.
Daha önce duyurusunu yaptığımız gibi akademimizde tam 5 adet İKON 2019 verecekken, İSTAHED Başkanı Kutbettin Demir, ‘’ Bizim kongremizin en büyük sponsoru İSTAHED’ dir, o nedenle 2 adet daha fazladan çekiliş yapalım’’ demesi üzerine, toplamda 7 meslektaşımıza İKON 2019 kayıt ve konaklama hediye etmiş olduk.
17-21 Nisan’ da Bordum Hilton Otel’ de 6. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi İKON 2019 kayıt ve konaklama kazanan tüm meslektaşlarımızı kutluyor, birlikte kongremizde olmaktan mutluluk duyuyoruz.
Sizler tarafından takip edilen, cumartesi günlerinizi özellikle ayırarak yoğun ilgi gösterdiğiniz İSTAHED Akademi’ lerimiz ,İKON 2019’ dan sonra devam edecek. 2. Dönem Akademilerimizde yeniden görüşmek dileğiyle.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü