Esenler Aile Hekimleri de Acil Nöbetlerine Ortak Tavır aldı..!

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
ESENLER AİLE HEKİMLERİ BULUŞUYOR..! 20 Kasım 2013
Sonraki haber
23 Kasımda Ankaradayız

Esenler Aile Hekimleri 20 Kasım 2013 günü İSTAHED Örgütlenme Komisyon Sorumlusu Gürsel Özer’in yürüttüğü İSTAHBUL39 PROJESİ kapsamında Esenler Kültür Merkezinde akşam yemeğinde bir araya geldi. İSTAHED Esenler İlçe Temsilcisi Dr.Mihrinisa Kaşgarlı ‘nın ev sahipliği yaptığı toplantıya  İSTAHED Yönetim Kurulu Üyeleri, Dernek Avukatımız Gülümser Uğurlu ile Esenler ilçesinde görev yapan Aile Hekimleri katıldı.


Dr.Mihrinisa Kaşgarlı ‘dan aldığımız bilgilere göre 120 çalışanı olan ilçeden 33 kişinin katılımı ile toplantı gerçekleşti.


  


Toplantı İSTAHED Başkanı Esin Şener’ in Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmede konuşulan acil nöbetleriyle ilgili bilgi paylaşımı ile başladı. Ayrıntıları ile üzerinde durulan konuda tüm hekimler, bu şekilde bir çalışmanın Aile Hekimliği Disiplininin ve 1. Basamak Sağlık Hizmetlerinin ruhuna aykırı olduğu konusunda mutabık kaldı. Bakanlığın böyle bir yol izlenmesinin, çalışma  motivasyonumuzu kırdığı ve hekimlerde umutsuzluk duygusunu ön plana çıkardığının altı çizildi. Sahada canla başla hizmet vermeye çalışan hekimlerin düşüncelerine kulak vermeden oldu bitti ile anlık sorun çözme çabasının sahadan çok büyük tepkiyle karşılanacağı belirtildi. Toplantıya katılan tüm hekimler 4 Aralık 2013 de gerçekleşecek İSTAHED eylemine ve bundan sonra yapılacak tüm eylemlere destek vereceklerini söylediler.


  


Toplantının bir diğer başlığı sanal ASM sorunlarıydı. Dr.Can Akduman’ın yeni yönetmelikle alınacak maaşlarla ilgili bilgilendirmesi sonrası ücret düşüşü yaşayacak olan hekimler, şu an bile giderlerini karşılamakta sıkıntı yaşarken, bundan sonra hizmetlerde aksama yaratacak düzeyde kısıtlamalarla bile maddi dengeyi kuramayacaklarıyla ilgili endişelerini dile getirdiler.


Kamu binalarına tebliğ edilen geriye dönük kiralar ve hukuki sorunlarla ilgili bilgilendirmeleri bizzat İSTAHED Avukatı Gülümser Uğurlu’nun ağzından duyma fırsatı yakalayan konuklar, dernekçe her konuda destek alabileceklerini görerek yalnız olmadıklarını, birlikte daha güçlü olacaklarını vurguladılar.


İlçede adli-defin nöbet günlerinin aynı güne verildiği öğrenildi. İlçedeki Aile Hekimleri bu konuda angarya olan her işe karşı oldukları için nöbetlere gitmediklerini söylediler. Hukuki açıdan da herhangi bir yaptırımın olamayacağı belirtildi.


Dr.Mihrinisa Kaşgarlı ‘nın röportajımızın sonunda tüm toplantılara katılan Aile Hekimlerinden bir ricası oldu; “Bizler dernek çalışanları olarak tüm aile hekimlerinin Sağlık Bakanlığına karşı sesi olmak için çalışmaktayız. Ancak bu emek, yönetimdeki 50 kişiyle yürütülemez. Toplantıya katılan tüm hekimler, ASM’ lerine geri döndüklerinde konuşulanları diğer arkadaşlarına anlatarak bizlere destek olmalarını istemelidir. Hep birlikte çabalayarak, sıkıntılarımız konusunda aynı tavır içinde olarak sesimizi duyurabiliriz. Sizlerle daha da güçlüyüz…”


 


Ayça Gümüş
İSTAHED Basın İletişim Komisyon Başkanı


 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü