Aile hekimliği çalışanlarına pandemi döneminde yapılan haksızlıklar bitmek bilmiyor.

Yapılan ek ödeme düzenlemesi de malesef eşitlik ve adaletten çok uzak .

Mart ta başlayan pandemi için yapılan ek ödemenin diğer tüm sağlık çalışanlarına Mart ayında başlatıp bize Ağustosta başlatmak bize bu konuda yapılan ilk haksızlık.

Mart ayından beri yapılan özverili çalışma ,birçok poliklinikler kapalı iken tüm poliklinik yükünü çekmemiz, aşıları izlemleri yüzde yüz oranlara yakın yapmaya devam etmemizin, yaptığımız yüzlerce hatta binlerce özellikli izlemin hiçbir mahiyeti yokmuş demek.

Bize uygun görülen ücretin diğer sağlık çalışanlarına verilen tutarın çok altında kalmasıyla beraber bir sürü de şarta bağlanması bir diğer adaletsizlik.

Lanse edilen 3 bin tl ve 850 tl ücretin sanki herkese aynı şekilde verileceği algısı oluşturup , o ücretten de vergilerin kesileceğini alt yazıda bile belirtmeden duyurmak bize yapılan bir diğer saygısızlık.

100 hasta izlemi olan kişi düşünün ve bu kişi 49 izlemini yapmış hiç para alamıyor ama 1 hastası olup izlemi yapan tavan ücret alıyor..bunun neresinde adalet anlamak mümkün değil.

Hiç hastası olmayana para verip, izlem hastası olan ama izlem oranı %50 nin altında kalana hiç para vermemek yine anlamakta zorlandığımız bir madde.

Aile sağlığı çalışanlarına verilecek ücretin çok az olmasına ek olarak bir de yine izlem oranı şartına bağlanması , aile hekimi izlem yapmama kararı aldıysa onun da bundan mağdur olması iş barışını bozmasının yanı sıra maddi mağduriyetlere sebebiyet vermesi yine kabul edilebilir değil.

Bilindiği üzere bu dönemde hastalığa yakalanan arkadaşlarımız vekalet veremedikleri taktirde çalışamadıkları dönem için maaşlarında yarı oranda kesinti uygulandı. İnsanlık dışı bu uygulama yapılan bu düzenlemenin 11. maddesinde 1 haziran sonrası için kaldırıldı ve1 haziran sonrası kesinti olanlara iadelerinin yapılacağı belirtildi. 1 haziran öncesinde hastalığa yakalanıp kesinti uygulananlara bir ödeme yapılmayacağı ve yine idari izinli olup maaş kesintisi olanlarla ilgili bir düzenleme bulunmamasının mantıklı bir izahı olamaz. Hukukun tüm normlarına aykırı bir madde.

Yine yazının 11. maddesinde “…01/06/2020 tarihinden itibaren geriye yönelik hak edişleri var ise rehberde belirlenen süre kadar olan kısmına ilişkin ödemelerin yapılması…” hükmü gereği sadece rehberdeki sürelerin baz alınarak ödeme yapılacağı belirtilmiş. Yani Covid hastası olan bir meslektaşımız rehberdeki sürenin üzerinde bir rapor alması gerekirse tam ödeme alamayacağı anlamı çıkıyor ki buna ne desek az kalır.

Sonuç olarak yapılan son ek ödeme düzenlemesinin neresinden tutsak elimizde kalıyor. Hal böyle olunca hukukun en önde gelen adalet ve eşitlik normlarına aykırı olan bu düzenlemenin ilgili maddelerinin YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI İSTEMİYLE İPTALİ İÇİN DAVA AÇIYORUZ.

Tüm aile hekimliği çalışanlarına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü