ÇALIŞMA PLANINA MÜDAHALE ŞİDDET VE KAOS GETİRİYOR!

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
ÇALIŞMA PLANINA MÜDAHALE İSTEMİYORUZ!
Sonraki haber
Güneş ve Sağlık
  • Her aile sağlığı merkezinin düzeni, fiziki koşulları ve personel durumu aynı değil dedik , diyoruz!

   Çalışma planlarına müdahale kaos ve şiddetten başka bir şey getirmiyor!

   “Bundan vazgeçin” dedikçe merkezden, bilgisayar başında Aile Sağlığı Merkezleri’nin kaldıramayacağı sayılarda randevu açılarak müdahaleye devam edildi, itirazlarımızı iletmemizin akabinde cetvel değişikliği kısıtlandı!

   İstanbul ilimizde yaptığımız 1237 hekim katılımı olan anketimiz göstermiştir ki ASM’lerde diğer işleri aksatmadan yapılabilecek maximum aşı sayısı birim(1 aile hekimi ve 1 aile sağlığı çalışanı) başına 18 ile 24’tür. Üstelik bu 1235 hekimin 105′ tek başına çalışmaktadır. Beraber çalıştığı bir aile sağlığı çalışanı yoktur.

   Bizler bu aşı randevu sayısını kendimiz halihazırda açıyoruz. Gelecek günler için açmaya devam ediyoruz.

   “Düzensiz ve kapasitenin üstünde,hekimin çalışma çizelgesine ve izin durumuna bakılmaksızın, çalışma barışını zedeleyen, aile hekimliği çalışanları ve vatandaşların mağduriyetlerine neden olacak şekilde açılan müdahale randevuları şiddete yol açıyor”dedik. Anketimizin sonucu bunu çok can sıkıcı bir şekilde destekledi. Anket sonucunda %97 oranında hekim şiddete neden olduğunu gösterdi.

   Önümüzdeki günlerde 2.doz aşılamanın yoğun bir şekilde başlayacağı ve daha genç yaş grubunda 3.doz aşılamanın artacağı bilinmektedir. Poliklinik hizmetlerinin , bebek-çocuk-gebe aşı ve izlemlerinin durmaksızın devam ettiği Aile Sağlığı Merkezleri’nde çalışma planına müdahale “Önce Zarar Verme İlkesi” doğrultusunda hizmet vermemizi imkansız kılacaktır. Aşılama ve diğer işlemler için gelen vatandaşı viral yük, hizmet veren sağlık çalışanlarını şiddet ve malpraktis riski ile karşı karşıya kalmasına sebep olacaktır.

   Bir kez daha resmi yazı ile muhataplarına durumu bildirdik, gerekli birimler ile birebir görüşmelerimizi tamamladık. Artık bu işin aklı selim bir şekilde düşünülmesi ve müdahale edilmesine son verilmesi gerektiği ortadadır, geç bile kalınmıştır!

   Bunlara rağmen bakanlık müdahaleye devam etme konusunda ısrarcı olursa, vatandaşlarımızın ve aile hekimliği çalışanlarının sağlığı için farklı eylem kararı verip uygulayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü