‘’ Bu dolaplarda soğuk zincir kırılması olur’’ dedi mahkeme ve ‘’Bu dolapların kullanılmasını öneren bir mevzuatınız var, kim o mevzuatta ev buzdolabını aşı dolabı olarak kullan demiş ise, kusuru o kendinde arasın hekimde değil ‘’diye de devam etti.

Güngören Akıncılar Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden aynı zamanda İSTAHED’ imizin de Başkanlığını yürüten Dr. Kutbettin Demir hakkında, soğuk zincir kırılması nedeniyle açılan “Haksız eylemden kaynaklanan zarar” davası sonuçlandı.
Mahkeme kararında çok önemli bir gerekçe yazdı: ‘’ Bu dolaplarla oluşan soğuk zincir kırılması beklenen bir şeydir, ilgili servisin de belirttiği gibi bu dolapların aşı dolabı olarak kullanılamayacağı ortadadır. Oysa hangi dolabın kullanılacağına dair mevzuat bu uygun olmayan dolabı kullanmayı önermektedir. Yani hekim kendisine söylenen dolabı kullanmaktadır. Kusur mevzuattadır ve onu yazanlardadır. Bir zarar varsa bu zararı olayda hiç bir kusuru olmayan Aile Hekiminden tahsil edemezsiniz.’’

Aslında tüm soğuk zincir davalarına temel alınabilecek bu karardan dolayı Mahkemeyi kutluyoruz.
Hukuk Komisyonumuza ve Avukatımız Gülümser Uğurlu’ya emeklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.
Geçmiş Olsun Sevgili Başkanımız.

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü