ASM’ler İflasın Eşiğinde!

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
Şeffaf Bir İhale Süreci Talep Ediyoruz
Sonraki haber
Üye Aidat Değişikliği Duyurusu

Asgari ücrete %54 oranında zam yapılacağının açıklanması ile biz aile hekimlerinin gider ödeneklerine yapılması planlanan zammın da en az bu oranda yapılacağını, yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Aile hekimleri, bu aylık gider ödenekleri ile aile sağlığı merkezlerini birer işletme gibi yönetmektedir. Fakat bu işletmenin giderleri maalesef çok yakın zamanda giderlerin gelirden kat be kat fazla oranda artmasıyla hizmet veremez hale gelmektedir, tabiri caizse batmaktadır, iflas etmektedir.

Her aile sağlığı merkezinde aylık maaşını aile hekimlerinin ödediği çok sayıda asgari ücretli çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanlara verilen %54’lük zamla kurumların çalışan maliyeti ciddi oranda artmıştır. Bu verilen zam karşısında aile hekimlerinin gider ödeneklerine verilecek zammın bu oranın altında kalması durumunda işleyiş ciddi anlamda sekteye uğrayacak ve aile hekimleri mevcut aile sağlığı merkezlerinin hizmet kalitesini azaltma yoluna gidip çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kalacaklardır. Bu şekilde 20 bine yakın çalışanın işsiz kalması söz konusudur.

Tabi ki aile sağlığı merkezlerindeki giderlerin artışındaki tek faktör asgari ücret zammı değildir. Asm kiralarındaki astronomik artışlar, elektrik-doğalgaz faturalarındaki, medikal malzemelerdeki, kırtasiye giderlerindeki çok ciddi artışlarla gider ödeneklerine gelen zam oranı şimdiye kadar hep kadük kalmıştır.

Aile hekimlerinin gider ödeneklerine gelen zam oranının memur maaş zam oranına göre yapılması uygulamasından acilen vazgeçilmeli, yukarda saydığımız giderlere gelen zam oranlarının ağırlıklı ortalamalarının alınmasıyla ortaya çıkan rakamın artış oranı olarak baz alınması elzem olmuştur.

Mevcut haliyle devam edilmesi aile hekimliği sistemimdeki hizmet kalitesi başta olmak üzere, çalışan memnuniyetini ciddi oranda azaltacak sistemden kaçışları arttıracak ve ülkemizin birinci basamak sağlık hizmeti sekteye uğrayacaktır. Aile hekimliği sistemiyle yükselen sağlık istatistiklerimiz de bu sekte ile hızla negatif yöne gidecektir. Uyarılarımız dikkate alınmalı ve bunun önüne geçilmelidir.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü