AİLE HEKİMİNİZE GİTMEDEN ÖNCE KİM OLDUĞUNU KONTROL EDİN, BAKANLIK SİZDEN HABERSİZ HEKİMİNİZİ DEĞİŞTİRMİŞ OLABİLİR !

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
2. Güz Akademisi Mardin’de Yapıldı
Sonraki haber
İSTAHED Aşı Çalışma Grubu Kuruldu

Kayıtlı hastalarımızı uyarmakla başlayalım. Bize ulaşmadan önce hekiminizi kontrol edin zira kanun teklifi ile Bakanlık kayıtlı hastalarımızın kaydını ne bize ne de hastalarımıza sormadan planlama adı altında istediği hekime alabilecek. Yıllardır tanıdığınız , her türlü bilginizi paylaştığınız ve aldığınız hizmetten memnun olduğunuz bu nedenle de adresiniz değişse de, uzak kalsa da değiştirmeyi hiç düşünmediğiniz hekimden kaydınız bir anda silinip yeni bir hekime gitmek zorunda kalabilirsiniz.
Aile Hekimliği Uygulamasının kuruluş amacına ve sistemin özüne tamamen uyumsuz bu teklif maddesi ile birlikte içeriğiyle kimseye katkısı olmayacak biir torba teklifle karşı karşıyayız.

30.10.2018 tarihinde Meclise sunulan ve genel olarak “Sağlıkta Şiddete Karşı Yasa Teklifi” adı ile duyurulan teklifi okudukça, Sağlık Çalışanına ve Sağlık Örgütlerine uygulanan şiddetin nasıl da yasalar yoluyla arttırıldığını iliklerimize kadar hissettik.
Bizler sağlık çalışanlarına uygulanmakta olan ve terör boyutuna ulaşmış olan şiddeti önleyecek “Etkin Ve Caydırıcı” bir teklif beklerken, hukukun ayaklar altına alınarak KHK yoluyla sağlık çalışanının açlığa mahkûm edilebilmesini, ücreti kesilmeden izine ayrılamamasını, bir gecede aldığı ücretin yarısının tırpanlanabilmesini ve şiddet görse de hizmete devam etmesinin sağlanmasını amaçlayan bir teklifle karşı karşıya kaldık.
Bu kadar acemice, bu kadar karşılıksız, uygulamada bu kadar sıkıntılı bir teklifin mecliste önergelerle düzeltilebilmesi de imkânsız görünmektedir.
Bizler iyi niyetle diyalog yollarını hep açık tuttuk. Halk sağlığına katkıda bulunabileceğimiz yolların önünü açabilecek yasal düzenlemelerin ne olması gerektiğini anlattık. Sağlık çalışanlarının kendi sağlıklarının korunmasının aslında en önemli halk sağlığı sorunu olduğunu göstermeye çalıştık. Bizler ölürsek, bizler endişe duyarsak, bizler sistemden uzak kalırsak, bizler sahiplenme şevkimizi heyecanımızı yitirirsek, bizler bu meslekten kaçarsak ve defansa çekilirsek sizin sağlığınız bozulur demenin her türlü yolunu denedik, ne var ki karşımıza çıkan bu teklifle ne bizim ne de halkın sağlığının gerçekte önemsenmediğini, günlük çözüm ve günlük memnuniyetlerin öne çıktığını gördük.
Tüm İyi Niyetimizle :
Bir hekimi 65 yaşında emekli ederken diğerlerini KHK ile sistem dışına atarak, daha önce kolluğun serbest bıraktığı zanlıyı serbest bırakma işini savcıya vererek, “30 gün izin yap ama yerine birini çalıştır” diyerek, aile hekimi patrondur personel çalıştırabilir deyip sonra da “ama izinlerinizi ben veririm “ şartını koşarak, hekimini seçmiş kişilerin kaydını bir gecede keyfinize göre başka bir hekime atarak, birinci basamakta şirketleşmenin önünü açarak ne aşılama oranlarımızın yükselmesini, ne de anne bebek ölüm sayılarımızın düşmesini sağlayamazsınız. Bizim görevimiz uyarmaktır, yasa yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu bilinç ile, ülke sağlığının gidişatına katkı yapması imkansız olan bu kanun teklifinin geri çekilerek, bu konuda emek veren sivil toplum kuruluşları ve çalışanların sesini dinlemenizi önermek ve halkımıza önerilerimizin sebeplerini anlatmak da bizim asıl görevimiz ve borcumuzdur.
Saygılarımız ve endişelerimizle Kamuoyuna duyurulur.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü