www.asinedir.com SİTEMİZLE, WHO NUN AŞI GÜVENLİĞİ AĞINA DAHİL OLDUK

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
2020 YILININ İLK BASIN KOMİSYONU TOPLANTISINI YAPTIK
Sonraki haber
GEÇMİŞ OLSUN ELAZIĞ
GURURLUYUZ – KARARLIYIZ
TÜM İNSANLARIMIZA AŞI KONUSUNDA BİLİMSEL VE GERÇEK BİLGİLERİ YORULMADAN ANLATMAYA DEVAM EDECEĞIZ.
Türkiye’nin en büyük aile hekimliği derneği olan İstanbul Aile Hekimliği Derneği İSTAHED olarak hazırladığımız web sitemiz www.asinedir.com ile, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) nun Aşı Güvenliği Ağına (Vaccine Safety Net) kabul edildik.
Birinci Basamağın en temel görevini bütün dünya ülkelerinde olduğu gibi “hastalıkları önlemek” olarak gören ve kabul eden İSTAHED, bunun sadece bir söylem olarak kalmasına izin vermedi. Son yıllarda sayısı hızla artan aşı düşmanlarının bilimsel temelden yoksun iddialarına doğruluğu dünyanın en önemli sağlık örgütü WHO tarafından onaylanmış bilgilerle yanıtların verildiği www.asinedir.com u hayata geçirdi.
Site Dünya Sağlık Örgütü tarafından incelenerek 17.Ocak.2020 tarihi itibarıyla da WHO nun ilgili listesinde ve haritasında bir çok saygın kuruluş ve üniversite ile birlikte yerini aldı. Türkiye bu ağda Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı ABD Aşı Bağışıklama ve Güvenliği Bilgilendirme sitesi ile temsil ediliyordu. Bu değerli çalışma ile ülkemizden ağa katılan ilk Sivil Toplum Örgütü ünvanını da bir aile hekimliği derneği olarak İSTAHED almış oldu.
Halkımızı AŞI konusunda hiç bir temeli olmayan hurafeler ve yalanlarla korkutarak, kendi ticari kazançlarını insanımızın sağlığından üstün gören ve artık ciddi bir halk sağlığı sorunu olan aşı karşıtı söylemlerin sahiplerine yanıtımızı en üst perdeden vermiş olduk.
Bu başarı hem derneğimizin hem de ülkemizin başarısıdır, kararlılığımızın da göstergesidir.
Bizler İSTHED Yönetim Kurulu Olarak bu gururu bize yaşatan ilgili Yönetim Kurulu Üyermiz Melisa Menemencioğlu’na, gurubun başındaki isim Dr. Hamza Özdemir’e ve siteye bilgi ve görselleri ile katkısı olan tüm ekibe hem derneğimiz hem de ülkemiz adına teşekkür ediyoruz.
İSTAHED Aşı Çalışma grubunun tüm üyeleri adına çalışmanın başındaki isim olan Dr. Hamza Özdemir in konuya dair açıklamaları da şöyle oldu:
“Ülkemizde aşılama programı yıllardır başarılı bir şekilde yürütüle gelmektedir. Özellikle Aile Hekimliği sistemine geçilmesi ile aşılama hizmeti aile hekimleri tarafından benimsenmiş, hasta-hekim arasındaki kuvvetli güven bağını pekiştirmiştir.
Ancak son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı karşıtı söylemler artmış, halk sağlığına zarar verecek düzeye gelmiştir.
İSTAHED, İstanbul Aile Hekimliği Derneği olarak 2018 yılında Aşı Çalışma Grubu kurulmuştur. Bu grubun amacı aşıların, özellikle çocuklar olmak üzere halk sağlığının korunması açısından ne denli etkili ve güvenli uygulamalar olduğunu ve ülkemizde yürütülmekte olan aşılama programlarının başarıya ulaşması için doğru ve güvenilir bilgilerin sağlık personeline ve halka ulaştırılması olmuştur.”
Nisan 2019 dan beri süren çalışmalar meyvasını vermiş oldu.
Bu amaca yönelik olarak 2019 yılı Nisan ayında “asinedir.com” web sayfamızı kurulmuştur. Web sayfamızda, aşı ile önlenebilir hastalıklar ve bu hastalıklardan korunmak için aşılamanın önemi ve aşıların ne kadar güvenli halk sağlığı uygulaması olduğunu, bilimsel verilerle, konunun uzmanları tarafından sunulan videolarla, kongre ve sempozyumlardan kaydedilen sunumlarla ve sosyal media etkinlikleri ile sağlık personeline ve halkımıza duyurulmaktadır.
Tüm dünyadan en saygın kuruluşların olduğu listeye adımızı yazdırdık.
Kurmuş olduğumuz “asinedir.com” web sayfamız, kuruluşundan kısa süre sonrasında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da değerlendirilmiş ve 17 Ocak 2020 tarihinde DSÖ Aşı Güvenliği Ağı (Vaccine Safety Net) üyeliğine uygun bulunmuştur. DSÖ tarafından kurulmuş olan bu ağda 36 ülkeden 80 web sitesi bulunmaktadır. Dünya genelinde Dünya Sağlık Örgütü, CDC, American Academy of Pediatrics (AAP), John Hopkins Üniversitesi, Paul-Ehrlich Enstitüsü (Almanya), İngiltere Sağlık Bakanlığı Aşı Sitesi, PATH, Robert-Koch Enstitüsü, Sabin Enstitüsü gibi kuruluşların aşı web sitelerinin üyesi olduğu ağa ülkemizden ise “asinedir.com”ile birlikte Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı ABD Aşı Bağışıklama ve Güvenliği Bilgilendirme sitesi bu ağa üye olarak bulunmaktadır.
Çalışma kocaman bir ekip çalışması olarak başarıya ulaştı.
ISTAHED olarak sağlıklı geleceklerin yetişmesi adına Aile Hekimleri üzerine düşen görev ve sorumluluklarımız doğrultusunda aşı ve aşılamaya hak ettiği değeri vermeye devam edeceğiz. Halkımızı kamuoyunda yer alan kulaktan dolma, hiç bir bilimsel dayanağı olmayan, çocuklar ve halkımızın sağlığını tehdit eden asılsız iddialardan koruyarak tüm dünyada sağlık konusunda otorite konumunda bulunan köklü kuruluşlarla işbirliği halinde çalışmalarımızı devam ettireceğiz.
Aşılama çocuklarımızın sağlığı için bir haktır. Onları bu haklarından mahrum etmeyeceğiz.
Aşılama çocuklarımızın sağlığı için bir haktır. Onları bu haklarından mahrum etmeyeceğiz.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü