SOĞUK ZİNCİR DAVALARI BİZDEN SORULUR

2018 yılında kazandığımız soğuk zincir davamızın (http://istahed.org.tr/mahkeme-asilarin-bozuldugunu-idda-eden-ispatla-yukumludur-dedi/?fbclid=IwAR0vvKSrUAnJKNttufNR76O32qCpWR_twIZn2fSvzkGcHu_K_CbAYyjZEYQ) hukuka uygun olmadığını düşünen idare bu kararı temyiz etmişti. Bölge idare mahkemesinde görülen davada sonuç değişmedi ve mahkeme temyiz talebini oybirliğiyle ve kesin olarak reddederek bizim haklılığımızı ortaya net olarak koydu.

              Dava sürecinde bilirkişiye de görüş sorulmuş ve bilirkişi raporunda ; Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre aşıların bozulacak düzeyde bir ısı değişikliğine maruz kalmadığını , aşıların bozulduğunu iddaa eden tarafın bunu ispatla mükellef olduğunu, yapılan imha işleminin dayanaktan yoksun olduğunu belirtmiştir.
               Daha öncede belirttiğimiz gibi soğuk zincirin devamlılığı konusunda biz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekle mükellefiz. Aşılar birçok sebepten bozulabilir ancak önemli olan bizim bu sonucun oluşmasında kusurumuz olup olmadığıdır.
               Soğuk zincir davalarında yüzde yüze yakın oranda davalarımızı kazanıyoruz. Bariz kişisel hatalar olmadığı sürece her türlü soğuk zincire bağlı tazmin taleplerinde dava yoluna gidiyoruz. Bu şekilde sorun yaşayan tüm üyelerimizin, bizimle iletişime geçmeden herhangi bir aksiyon almamalarını öneriyoruz.
                Davalarımızı titizlikle takip eden Uğurlu Hukuk Bürosu avukatlarına ve İstahed hukuk komisyonumuzda emek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz.
İSTAHED YÖNETİM KURULU
PAYLAŞ