ŞARTLI EK ÖDEME DEĞİL, EŞİT VE ŞARTSIZ EK ÖDEME !

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
Akademi Saati – Akşam Akademileri
Sonraki haber
İSTANBUL HALK SAĞLIĞI BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜK

Sağlık Bakanlığı , Aşı Programı Teşviki kapsamında aile hekimlerine 3000, aile sağlığı çalışanlarına ise 1500 lira ek ödeme yapılacağını açıkladı. Tam da “ Bu kez şartsız ve herkese eşit ödeme mi yapılacak? “ derken beklenen kriterler açıklandı. Bu kadar çok aşı karşıtının olduğu ülkemizde, Sağlık Bakanlığı aşı karşıtı demeçlere ses çıkarmazken , ödemeyi nüfusunun %85’ini aşılama şartı ya da puanlandırma usulü şartlara bağlamasını kabul etmiyoruz.

Tüm ülkenin sosyoekonomik yapısı , coğrafi şartları , aile hekimliği birimlerinin bölgesel çalışma şekilleri göz önünde bulundurulduğunda bu şartların yerine getirilmesinin imkansız olduğu görülmelidir.

Ayrıca kişilerin aşı yaptırması özgür iradeleriyle vereceği bir karar iken kişlerin bu kararının cezasını aile hekimliği çalışanlarına mal etmek, hukuksuz olduğu gibi mantıkla da bağdaşmamaktadır.

Teşviki “kağıt üzerinde” bırakmak , uygulanabilirliği çok zor şartlara bağlamak , göstermelik teşvik yapmaktan başka bir anlama gelmez. Pandeminin tamamında hiç kapanmadan , poliklinik yükünün nerdeyse tamamını karşılayan , bebek çocuk gebe takiplerini aksatmayan , potansiyel covid hastalarını da muayene eden , yakınlarının aşılanmasını aylarca bekleyen aile sağlığı merkezi çalışanlarına “şart koşularak” yapılması planlanan ödemenin şartları derhal kaldırılmalıdır. Bu süreçte tüm sağlık birimlerine şartsız ek ödemeler yapılırken , yönetmeliğe şartlı ödemeler koyarak hakkımız sürekli yenmiştir.

Biz hep çalıştık hiç durmadık. Pandeminin aşı yükünü de sırtlanan aile hekimliği çalışanları olarak talebimiz , hiçbir şart gözetilmeksizin , emeğimizin karşılığının pandemi süresi boyunca verilmesidir.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü