SAHA, SABİM ŞİKAYETLERİNDEN VE BEKLENEN “ÖDEME SÖZLEŞME YÖNETMELİĞİ” NDEN DOLAYI HUZURSUZ

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
“SAĞLIKTA ŞİDDET TERÖRÜ” NE KARŞI, SAĞLIK ÇALIŞANLARI İZMİR’ DE
Sonraki haber
GAZİOSMANPAŞA’ DA DAVA AÇILAN 31 MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ

İSTAHED Bayrampaşa İlçe Başkanımız Serkan Ahmet Uluç’ un düzenlediği Bayrampaşa İlçe toplantımız, 04.04.2019 tarihinde yapıldı.
Toplantıya, İSTAHED Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Serkan Özbakış, Melisa Menemencioğlu, Selçuk Yılmaz, İlçe Başkanlarımız; Nahide Toksan, Gürcan Tokatlı, Serkan Orhun Ocak ve Orhan Özdemir katıldı.
Sercan Ahmet Uluç, 3 Nisan Çarsamba günü “Sağlıkta Şiddet Terörü” nedeniyle alınan, 1 günlük iş bırakma kararına katılım gösteren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederek konuşmasına başladı. Önümüzdeki süreçte bizlerin en önemli sorununun, “Sağlıkta Şiddet” ve çıkması beklenen “Ödeme Sözleşme Yönetmeliği” olduğunu dile getiren Dr Uluç, yeni çıkacak yönetmeliğe göre katsayılar değişmeden hasta sayımızın düşeceğini, maaşlarımızda büyük kayıplar yaşayacağımızı, bu kayıpların karşılanması için nüfusumuzun yüzde 80′ ninde kanser taraması, 15-49 izlemi, kronik hastalık izlemleri yapmamız gerektiği, ancak bu şartlarda bunun mümkün olamayacağını dile getirdi. Salondaki meslektaşlarımızdan konu ile alakalı sorular gelmesi üzerine İSTAHED Başkan Yardımcımız Serkan Özbakış söz alarak, “İSTAHED olarak, kademeli ve katsayılar değişmeden yapılan hasta sayılarının düşürülmesini onaylamadıklarını, bunun ilerde daha büyük sorunlara neden olacağını, çözüm önerisi olarak; hedeflenen hasta sayısı olan 2500’e düşürülürken, katsayıların yeniden hesaplama yapılarak ayarlanması gerektiğini, böylece maaş kaybı yaşanmayacağını, bu şartlar sağlanmadan çıkacak ödeme sözleşme yönetmeliğine karşı çıkacaklarını” söyledi.
İSTAHED İlçe Başkanı ve Hukuk Komisyonu Üyesi Sercan Ahmet Uluç, ilçesinde ve tüm İstanbul’da son zamanlarda yaşanan, hekimler üzerinde olumsuz etkisi olan ve sahada büyük tepki gösterilen SABİM şikayetlerine karşı ne yapılması gerektiği ile alakalı bilgi verdi. Dr Uluç, “SABİM bir iletişim hattıdır, şikayet hattı degildir, şikayet telefonla olmaz, ıslak imzalı olur, ancak SABİM şikayet hattı olarak kullanılıyor. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden bu konu ile alakalı arandığınızda, ya da yazı istendiginde cevap vermeyin. Gerekli görüyorsa İlçe Saglık, İl Sağlık Müdürlüğü’ne yollasın, soruşturma açılsın. Soruşturma açıldığı takdirde, ilçeniz dışında bir İlçe Sağlık Müdürlüğü’ nden ön incelemeci atanır. Bu ön incelemeci size telefon açıp davet edebilir, ancak telefonla davet olmaz, size davet yazısı yollanmalı. Davet yazısı elinize ulaştığında: ”Gelen tebliğ kağıdına imza atmadan önce şerh düşelim. Şerh cümlesi olarak, ‘ifade için kurumdan ayrılmam durumunda, yerime vekalet edecek kimsenin olmaması sebebiyle hastalarımın mağduriyet yaşamaması için, soruşturma ile ilgili tüm evrakların tarafıma gönderilmesini talep ediyor ve ifademi avukatıma danışarak yazılı olarak vermek istiyorum, gereğini arz ederim’ cümlesinin yazılması yeterlidir. ” dedi.
Katılımcı meslektaşlarımızdan , “özelden gelen SSK’ lı hekimlere kıdem tazminatı verilmemesi konusunda İSTAHED olarak bir tepki var mı?” sorusu üzerine Dr Uluç, ” Aynı görevi yapan kişiler arasında ayrım yapılamaz, bu nedenle İSTAHED Hukuk Komisyonu konuyla alakalı dava açıyor” dedi.
Toplantıya katılan aile hekimleri, “SABİM görev tanımının tam olarak öğrenilmesi, buna göre bir tepki oluşturulması, beklenen ödeme sözleşme yönetmeliğinde derneklerinin alacağı karara uyacakları” ortak kararında birleştiler.

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü