Adli ve Defin Nöbetleri nedeniyle, haklarında ‘’görevi kötüye kulanmak’’ tan dava açılan meslektaşlarımızın görev aldığı Gaziosmanpaşa İlçemizde toplantı yaptık. Gaziosmanpaşa İlçe Başkanımız Gürcan Tokatlı’ nın düzenlediği toplantı, 10 Nisan tarihinde gerçekleşti.
Toplantıya İSTAHED Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Serkan Özbakış, Mustafa Tamur, Selçuk Yılmaz, Melisa Menemencioğlu, İlçe Başkanlarımız; Sercan Ahmet Uluç, Cumhur Özdemir, Nahide Toksan, Bilgeyis Mammadzada, Mustafa Emre Ulu katıldı.
Toplantıda ilk olarak Gaziosmanpaşa İlçe Başkanımız Gürcan Tokatlı konuştu. Gaziosmanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü ile sık sık iletişim halinde olduğunu dile getiren Gürcan Tokatlı, ilçelerinin kanser taramalarında 11. sırada olduğunu, bu nedenle İlçe Sağlık Müdürlüğü’ nün kendisi ile görüştüğünü söyledi. Gürcan Tokatlı, İlçe Sağlık Müdürü’ nün kanser ve otizm taramaları yapmayan, ya da yollamayan aile hekimlerine soruşturma açılabileceğini, kendisine ilettiğini söyledi. Bunun üzerine, ilçedeki aile hekimlerinden biri, ‘’ Benim kanser taramalarım tam, smear kiti istedim tam 3 ay verilmedi’’ demesi üzerine, İSTAHED Yönetim Kurulu Üyesi Dr Melisa Menemencioğlu, ‘’Hastaya sorumluluğun yüklenmediği, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 3 ay kit verilmemesine rağmen, aile hekimleri üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıyor, böyle bir durum kabul edilemez’’ dedi.
Gürcan Tokatlı’ nın,Sultangazi İlçesi’nde 10 lohusa izlemi eksik olan aile hekimine, 100 ceza puanı verildiğini İSTAHED Hukuk Komisyonu Genel Sekreteri Mustafa Tamur’ a iletmesi üzerine, Mustafa Tamur : ‘’ Tek suça tek kalem ceza puanı verilebilir, Sultangazi İlçemizden bu cezayı alan hekim arkadaşımız İlçe Başkanımız Orhan Özdemir ‘ e ulaşsın, biz bir savunma yazalım arkadaşımıza’’ dedi.
Gürcan Tokatlı’ nın ardından İSTAHED Başkan Yardımcısı Serkan Özbakış söz aldı. Serkan Özbakış,’’ Aile hekimliğinin en büyük 2 önemli sorunu ‘Sağlıkta Şiddet’ ve çıkması beklenen yeni ‘Ödeme Sözleşme Yönetmeliği’ dir. ‘Sağlıkta Şiddet’ in sona ermesi için İSTAHED olarak her türlü çalışmayı yaptık, bu konuyla alakalı tüm STK’ larla çalışmaya hazırız’’ diyerek, ‘’Sağlıkta Şiddet’’ in sona ermesi için etkin ve caydıcı yasa çıkması gerektiğini söyledi. Şiddet uygulayan bireylerin kamuoyu baskısı oluşmazsa tutuksuz yargılandığını, ancak baskı oluştuğu zaman tutuklu yargılanmaya döndüğünü hukukun bu noktada nasıl karar verdiğini anlamadıklarını dile getiren Serkan Özbakış, ‘’Hukuğun duruma göre değişmesi değişik bir durum olsa gerek’’ dedi.
Yeni ‘’Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’’ nden bahseden Serkan Özbakış: Hasta sayılarının katsayılar düşürülerek yapılacağını, maaş kayıpları yaşayacağımızı, bu kayıpları ise; Kanser ve kronik hastalık takiplerinden, 15-49 izlemlerinden karşılanmaya çalışacağını söyledi. Serkan Özbakış bu bahsedilen takiplerin %30’ dan az yapıldığında büyük ücret kayıpları olacağını, %30- 80 arası yapıldığında şu anki maaş seviyelerine ulaşabileceğimizi, %80 ve üzeri yapıldığında biraz daha yüksek ücret alabileceğimize söyleyerek, bu şartlarda bunun mümkün olmayacağını söyledi. ’’ Şu anda kanser taramalarını tamamlayan hekimlere ne gibi bir ücretlendirme yapılacak, bununla alakalı bir cevap henüz alamadık’’ dedi.
Toplantıda son olarak, İSTAHED Hukuk Komisyonundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tamur konuştu. Mustafa Tamur: ‘’ İSTAHED olarak başından beri, zorunlu tutulan adli ve defin nöbetine karşı çıkmıştık ve bunu üyelerimize anlatmıştık. Bunu uygulayan hekimlere teşekkür ederiz, çünkü şu anda zorunlu adli ve defin nöbetler kalktı, ancak Gaziosmanpaşa’daki 31 aile hekimine kaymakamlık tarafından dava açıldı. İSTAHED olarak, davanın başından beri takipçisiyiz. Hukukta bu konularda toplu suç olmaz, ancak sizin davalarınız tek dosya olarak toplu yapılıyor. İlk mahkemede buna itiraz ettik, İlçe Başkanımız Gürcan Tokat’ lı teker teker dosyaları ayırdı. Avukatımız Gülümser Uğurlu ile katıldığımız davada, dosyaların ayrılmasını talep ettiysekte sebebini bilmediğimiz bir şekilde reddedildi. Bu mahkeme sürecinde davaları takip edeceğiz ‘’ dedi.
İSTAHED Yönetim Kurulu olarak, Gaziosmanpaşa’ daki aile hekimlerine dik duruşlarından dolayı teşekkür ediyor, davaları sonuçlanana kadar yanlarında olduğumuzu, her türlü desteği kendilerine sunacağımızı önemle belirtiyoruz.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü