Üsküdar Beylerbeyi’nde altında H.C. Lokman Hekim Aile Sağlığı Merkezimizin de bulunduğu Beylerbeyi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin binasına yapılan saldırıya dair ilk bilgileri aldığımızda düştüğümüz şaşkınlıktan hala kurtulmuş değiliz.
Bir kişi, tümüyle sağlık hizmetine adanmış bir merkeze, çantasında molotoflarla girip yakıp yıkabiliyor.
En küçüğünden en büyüğüne neredeyse her kurumun girişinde bin türlü güvenlik önlemi alınıyorken, şiddet vakalarının en çok göründüğü sağlık kurumlarımıza aynı özenin gösterilmemesi anlaşılır gibi değildir.
Güvenlik sorunu ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarında yetersiz kalmaktayken birinci basamak sağlık tesislerinde ve aile sağlığı merkezlerinde tamamen unutulmuş, bu kurumlar şiddete açık bırakılmıştır.
Sağlık çalışanlarımız bu kurumlarda her türlü tehdide karşı tek başlarında önlükleri ile mücadele etmekte, daha doğrusu ölmemeye çalışmaktadır.
Sağlık Bakanlığımızı her türlü kamu sağlık kurumunun güvenliğini sağlamakla görevli olduğunu hatırlatıyoruz.
İş sağlığı ve güvenliği kapsamında işveren statümüzdeki Sağlık Bakanlığımızı göreve davet ediyor, kamuya ait olan tüm birinci basamak sağlık kuruluşlarımızda ve tabi aile sağlığı merkezlerimizde kapıda güvenlik önlemlerini temin etmeye davet ediyoruz.
Özellikle pandemi döneminde defalarca bu uyarımızı tekrar ettik:
Kurumlarımıza maskesiz girmekte ısrar eden kişiyi nasıl durdurmamızı bekliyorsunuz?
Mesafe önlemlerine uymayan kişilere ne yapmamızı bekliyorsunuz?
Randevusuz gelen hastanın ve yakınlarının saldırılarına nasıl karşı koymamızı bekliyorsunuz?
Mesaisi bittiği için yerinde olmayan hekimin hastasının estirdiği terörü stetoskoplarımızla mı durduralım?
Aile Sağlığı Merkezlerimize işverence istihdamı yapılmış, geniş yetkili güvenlik görevlisi temini konusunda gereken adımları atınız. Aldığımız her darbeyi, yaşadığımız her şiddetti önlemek sizin görevinizdi, görevinizi ihmal ettiniz;
Kaybettiğimiz her canımız size emanet edilmişti. Canlarımıza sahip çıkınız.
İSTAHED Yönetim Kurulu

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü