Değerli meslektaşlarım,

Dün THSK başkanı Bizimle ve Federasyonla görüşmek istediğini söyleyerek bizi davet etti. Toplantıya Federasyon Yönetim Kurulundan Lütfi Tiyekli ile gittik.

Seçil hanım, 17 il ve İstanbul’da 6 ilçede (Ümraniye, Sancaktepe, Küçükçekmece, Esenyurt, Fatih, Sultangazi) Polio için bir Mop-up yapacaklarını ve bizden de destek istediklerini söyledi.

Ben de koruyucu sağlık hizmetlerinin birinci basamak hizmetleri içinde temel görevimiz olduğunu. Toplum sağlığı merkezi çalışanları ile bulaşıcı hastalıklar ile ilgili herhangi bir alarm durum olduğunda elbette beraber çalışabileceğimizi söyledim. Ama bu kadar angaryalar omuzumuzdayken, adliye, belediye, askeriye, acil gibi bir çok kurumun angaryaları bize yükken bunu yapamayacağımızı belirttim. Motivasyonumuzun kırıldığını, bir sonraki angaryanın ne olduğunu bilemediğimiz için meslekte belirsizliğin olduğunu ve aile hekimliğinde memnuniyetsizliğin hat safhada olduğunu bildirdik. Hem hemşire hem de hekimlerin kızgın ve tepkili olduğunu söyledik. “Açıkçası ben ilime dönüp hadi polioya yardımcı olalım bir sıkıntı var burda demem.” dedim.

Kısa bir istişareden sonra 17 il ve İstanbul için kampanya döneminde Nöbetlerin durdurulması kararı çıktı. Ancak bunun tüm Türkiyede de yapılması  gerektiğini iddia ettik. Bunu konuşacaklarını söylediler.

Aldığımız bilgiler; 20 Hazirana kadar yeni bir torba yasanın çıkacağı, bu 8 saatlik nöbetlerin bölünebileceği, ASM veya TSM’lerde de tutulabilecek hale geleceği, inisiyatifin müdürlüklerde olacağı  ve bunun bir ücreti olacağı yönünde. Ancak ne yaptıysak “gönüllü” kelimesini eklemeye sıcak bak(a)madılar. Bakan beyin bu konuda geri adım atmadığını söylediler.

Bizim için durum şöyle, İstanbul’un Haziran ayı nöbetleri (dün gece de Halk sağlığı müdürlüğünün web sayfasında gördüğümüz üzere) iptal. Temmuz da bir değişiklik olmazsa nöbet angaryası tekrar kucağımızda olacak. Yeni çıkan torba yasada da hak kayıplarımız olursa ve yapıcı bir durum ortaya çıkmazsa biz bu angaryalarla daha çok uğraşacağız.

Bu nedenle, eylemlerimizde söylemlerimizde koruyucu sağlık hizmetleri için elimizden geldiğince yardım edeceğimizi ama adli, acil, belediye hekimliğine yani her türlü angaryaya karşı çakacağımızı söylemeye devam ediyoruz.

Eğer örgütlenmese idik, birlik olmasa idik, gücümüzü görmeselerdi, ben “bu angaryaları alın üstümüzden” diyemezdim, hem onu hem onu yaptırılardı. (Ki böyle düşünenler de vardı Bakanlık görüşmelerimizde)

Bu yüzden direnciniz için, birlikteliğiniz için, hep beraber dik duruşunuz için tüm İstanbul aile hekimlerine ve hemşirelerine teşekkür ediyorum. Gücümüz birliğimizden geliyor. İSTAHED’i seviyorum. 🙂

Dr. H. Esin ŞENER
Çekmeköy 75. Yıl ASM 34.16.007
İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED)
Yönetim Kurulu Başkanı

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü