İKON GAZETESİ : 1. Gün

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
İKON 2018 ÖNCESİ SON AKADEMİMİZ YAPILDI
Sonraki haber
İKON GAZETESİ : 2. Gün

İKON 2018 ÖNCESİNDE ULUSAL BASINA KONUŞTUK

Kongremizin ilk günü, öğlen saatlerinde, kurs salonlarımız hazırlanırken, İSTAHED Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kongre Düzenleme Kurulumuzdan hekimlerin katılımıyla, geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledik.

Toplantımızda yer alan AA, İHA ajanslarını ile, Fox Tv ve CNN Türk televizyonlarının yanı sıra, Milliyet, Türkiye, Sabah, Posta, Akşam gazeteleri, Medikal Trend ve Tıbbın Ustaları dergisi ile Medimagazin haber portalından katılımcılarla gerçekleşen topantıda, aile hekimliği sorunlarından ve çözüm önerilerinden bahsedilmiştir.

BURAYA TIKLAYARAK ulaşabileceğiniz haber bültenimiz, tüm medya kuruluşları ile paylaşılmıştır.

AÇILIŞ ÖNCESİNDE KURSLARIMIZA YOĞUN İLGİ

İkon 2018 bilimsel programı, katılan hekimlerin yoğun ilgi gösterdiği 3 adet kurs ile başladı.

“Akupunktur ve Ağrı ” kursunda Dr. Betül Battaloğlu İnanç, ağrı mekanizmasını bilmenin kişiyi anlamak için değerli olduğunu anımsattı. İnsanın varoluşundan itibaren ağrı ile temasındaki gerçeklik bu konuda birçok çalışma yapılmasına neden olduğunu belirtti. Ayrıca ağrı dâhil birçok fiziksel semptomun özünde doğru nefes almak ile sağlanacak bol oksijenizasyon ile çözüme ulaşılmasa dahi önemli bir başlangıç olduğunu bu nedenle hayatın ilk yıllarında yaptığımız ama sonra unuttuğumuz karın nefesine dönülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Günün diğer kursunda ise; Doç. Dr. Öykü Gülmez günlük pratikte hayat kurtarma adına önemli bir basamak olan EKG okuma yorumlama ve defibrilatör kullanımı konusundaki önemli noktaları “EKG den korkma ve DEFİ kullanımı” oturumunda anlattı. Hoca vakalar üzerinden anlattığı dersiyle kursiyerlerde kalıcı bilgi bıraktı.

 

 

Son olarak “Asm’de Anafilaksi” kursunda Prof Dr Özgür Karcioğlu günlük hayatta her daim karşılastığımız allerji ve karşılaşabileceğimiz anafilaksi mekanizmaları ile bu durumlar arasındaki ayrımı nasıl yapabileceğimizi sistematize etti. Anafilaksi çeşitleri üzerinde duran Karcıoğlu karşılaşılan vakalarda en hızlı ve en etkin tedaviyi algoritmik olarak anlattı.Ayrıca anafilaksi önlenmesinde oral medikasyon tercihinin en temel basamak olduğunun üzerine durdu. Penisilin allerjisi yönünden dermal test kafa karışıklığına geçmişinde şüpheli de olsa Penisilin allerji öyküsü olan kişiye dermal testin uygulanması gerektiğini belirterek bir nebze de olsa açıklık getirdi.

VE İKON 2018 BAŞLADI

İSTAHED’ in bu yıl 5.sini düzenlediği İKON, Kıbrıs Kaya Artemis Otel’de bugün başlamıştır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan kongremiz, açılış konuşmaları ile devam etmiştir. İlk sözü alan kongre genel sekreteri ve İSTAHED Başkan Yardımcısı Dr. Şule Güçlü Şakrak, kongrenin bilimsel programını tanıtmış ve kongre mottosunun AŞI HAYAT KURTARIR olduğunu açıklamıştır. Açıklama ardından, İSTAHED projelerinden bahseden Dr. Şakrak, Anneliğe Adım Adım ve Altı Üstü Bir İmza projeleri hakkında kısa bilgiler vermiştir.

 

Dr. Şule Güçlü Şakrak’ın ardından kürsüye gelen kongre ve İSTAHED Başkanı Dr. Kutbettin Demir, “İSTAHED olarak ilk önce örgütlenmeye, sonrasında aile hekimliğinin haklarını savunup, yanlarında olmaya karar verdik. Ardından da sempozyum, akademi, Asm’de 30 Dakika ve bu sene 5.’sini düzenlediğimiz kongremizle, eğitim faaliyetlerine önem verdik. Eğitim ve hukuksal olarak sahadaki deneyimlerimizi paylaşmak ve diğer illerdeki dernekleri güçlendirmek için bundan sonra, diğer il dernekleriyle ikili görüşmelere özen göstereceğiz.” dedi.

 

Son olarak kürsüye gelen Halk Sağlığı Müdürlüğü Birinci Hukuk Müşaviri Av. Halil Şen, açıklanan erken seçim kararı dolayısıyla kongremize katılamayan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Dr. Hüseyin İlter’in, aile hekimlerine olan mesajlarını iletmiştir. Avukat Şen, aile hekimliği sorunlarının birlikte çözümlenmesinin öneminden, çözümler için müdürlük ve bakanlık açısından alınması gereke kararlar olduğundan bahsetmiştir. Bakanlık bazında, şu anda aile hekimlerinin en büyük sorun olan raporlar konusunu çözmeye çalıştıklarını belirtmiş, rapor isteyen kurumlar önce sağlık bakanlığına başvuracak, bakanlık tarafından algoritma oluşturulacak, gerekli görülmeyen raporlar hekimlere yönlendirilmeyecektir açıklamasında bulunmuştur.

Ayrıca, yatalak hastaların oy kullanması adına, sandıkların evlere gideceğine dair düzenlemenin yeni genelgeyle yürürlülüğe girmesi sonrasında, aile hekimine kesin kayıtlı yatalak hastaların, 4 Mayıs gününe dek, hastalığı ile ilgili raporu kesinleştirdikten sonra, aile sağlığı merkezlerine gelip, oy kullanma raporu hakkında talepte bulunmaları gerekececeğini söyledi, taktir aile hekimine aittir diyerek noktaladı.

Kongremizin ilk günündeki tek oturum olan ve İSTAHED Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Mustafa Tamur moderatörlüğünde başlayan Hukuk Panelinde ilk olarak, Adli Tıp Birinci İhtisas Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Üzün hekimlere malpraktis hakkında önemli bilgiler vermiş, salondan gelen soruları cevaplandırmıştır.

 

 

İSTAHED avukatı Av. Gülümser Uğurlu ve Av. Halil Şen ile son bulan panelimizde, konuşmacılarımız, salondan gelen soruları cevaplandırmıştır. Kongremiz boyunca, katılımcılarımızın sorularını yanıtlamaya devam edecek olan Av. Gülümser Uğurlu ve hukuk komisyonu üyelerimize, sizler de sorularınızı iletmek isterseniz, [email protected] adresine maillerini ya da kongre alanında bulunan hukuk köşemize ziyaretinizi bekleriz.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü