İKON bir kez daha Aile Hekimliğinin nabzının attığı ana platform olacak..!

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
7 Mart Akademiyi de geride bıraktık, ilginiz için teşekkürler..
Sonraki haber
Yeni Uygulama Yönetmeliği yayınlandı. 11 Mart 2015

·         İSTAHED bu yıl 2. İKON kongresini düzenleyecek? Kongrenin amacı ve hedefleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dr. Esin Şener: Derneğin olmazsa olmaz sac ayaklarından birisi bilimselliktir. Evet, İSTAHED olarak mevzuat ve özlük konularında çokça ön plandayız ama bilimsel toplantılar konusunda da hep takip edilen bir dernek olduk. Bunu aylık yaptığımız İSTAHED AKADEMİ’leri de İKON kongreleri ile taçlandırmak istedik. Bilimsel bir içerik ile aile hekimlerini bir araya getirirken sürekli çalıştıkları ortamdan biraz daha uzak bir yerlerde olmalarını, trafik ve hasta kaygısı olmadan vakit geçirmelerini ve sosyal programlarla da dinlenmelerini amaçladık. İKON kongrelerinin Aile Hekimliği için adı duyulmuş, kaliteli bir kongre olmasını da hedefliyoruz.


 


·          Kongrenin bilimsel programı aile hekimleri ve birinci basamak sağlık hizmetleri açısından ne tür etkinlikler içeriyor?
Dr. Gökhan Kara:
AKADEMİ eğitimlerimizi yaparken küçük anketler yapıyoruz. Bu anketler sonucunda aile hekimlerinin, birinci basamakta en çok ihtiyaç duyduğu, kafa karıştıran hastalıkları, tanı ve tedavi yöntemlerini, danışmanlık verilecek konuları dinlemek istediklerini gördük. Bu anket sonuçları ile bir bilimsel program hazırlıyoruz. Bu eğitimler ışığında polikliniğine dönen aile hekimlerinin daha etkin hizmet vereceğini düşünüyoruz.


 


·         Aile hekimleri açısından sürekli tıp eğitimi kapsamında İKON nasıl bir işlev üstleniyor? Aile hekimlerinin mesleki olarak en çok ihtiyaç duyduğu konular nelerdir?
Dr. Esin Şener:
Ülkemizde Aile Hekimliği adına düzenlenen sayılı kongre var.  İKON’da önde gidenlerden olsun istiyoruz. En çok ihtiyaç duyulan konuları geri bildirimlerle ve anketlerle belirliyoruz. Hipertansiyon Diyabet, Guatr gibi kronik hastalıkların yanında gebe ve bebeğe yaklaşım gibi koruyucu sağlık hizmetlerinin merak edilenlerini de bilimsel programa alıyoruz. Doğru beslenme, sigara gibi konularda merak edilenler arasında. Fakat İKON’u ön planda tutacak olan şey koruyucu sağlık kursları ve okulları olacak.


 


·         Kongrenin uluslar arası bölüm de olacak mı? İleriki dönemlerde kongrenin uluslar arası niteliğini güçlendirmeyi amaçlıyor musunuz?
Dr. Gökhan Kara:
Elbette bunu hedefliyoruz. Hem uzun süredir Aile Hekimliğine geçmiş Avrupa ülkelerinin sistemini tanımak istediğimizden, hem de tanı- tedavi protokollerini bilmek istediğimiz için uluslar arası bir nitelik hedefliyoruz. Kongremize yabancı misafirlerimizi bekliyoruz.


 


·         Bu yıl ki kongrede geçen yıldan farklı olarak ek çalışmalar olacak mı? Ne tür yenilikler yapmayı planlıyorsunuz? Konuşmacılar arasında kimler bulunuyor?
Dr. Esin Şener:
Konuşmacılarımızı konularında otör olan isimlerden belirlemeye çalışıyoruz. Şu an diyaloglarımız devam ediyor. Fakat çok sürpriz isimlerle karşılaşabileceğimiz müjdesini şimdiden verebilirim. Yakın bir zamanda İKON 2015 web sayfasında bilimsel programı, okul ve kurslarla birlikte hocalarımızın ismiyle birlikte ilan edeceğiz. İKON özellikle okulları ve kursları ile birlikte ön planda olacaktır. Bildiğiniz gibi geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz ve halen devam eden Akademi programlarımız İSTAHED Online’da yayınlanmaya başlayacak. İKON okullarını da bu dijital platform da yayınlamayı planlıyoruz.


 


·         İlkini geçen yıl yaptığınız İKON için katılımcılar ne tür değerlendirmeler yaptı? Katılımcı sayısı ve sunulan bilimsel içerikle ilgili aile hekimleri size ne tür geri bildirimlerde bulundu?
Dr.Gökhan Kara:
Hem derneğimin hem kongrenin övülmüş olması gurur vericiydi. Bilimsel programdan memnundu katılımcılar. İKON 2015’i de bu geri bildirimler sayesinde merakla bekleyen aile hekimleri var. Özetle birçoğu olumlu olmakla birlikte bu sene tüm geri dönüşleri değerlendiriyoruz. Özellikle İKON 2014 de canlı yayın panellerimiz konusunda çok olumlu istekler aldık. İzlenme oranları zaman zaman binlerin üstüne çıktı. Bu sene bunu tekrarlamayı planlıyoruz.


 


·         Hekimlerin kongrelerde en çok aradığı şeylerden biriside sosyal programın zenginliği ve sorunları ile ilgili konuşabilecekleri tartışma oturumlar. Kongrenin sosyal programını ele aldığınızda ne tür çalışmalar var? Aile hekimlerinin sorunlarına yönelik ek tartışma oturumları olacak mı?
Dr. Esin Şener:
En önemli sosyal etkinlik, çalışma ortamından uzak ve aile hekimleri ile bir arada olmak olacak elbette. Ama bunun yanı sıra, müzikli, eğlenceli gecelerde Acupulco’da bizi bekliyor. Ara gecelerimizde sürpriz isimler ile birlikte olmayı planlıyoruz. İçlerinde meslektaşımız olan farklı alanlarda faaliyetlerine devam eden gruplarla iletişim halindeyiz. Çok yakında bunu kongre resmi web sayfasından ilan etmeye hazırlanıyoruz. Bunun dışında alışılmış konsept dışında farklı bir GALA bizleri bekliyor.
İlginiz için teşekkür ederiz.


 


Kaynak: Aile Hekimlerinin Sesi Gazetesi, Şubat 2015 Sayısı

Mehmet Gökhan KARA

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü