AKŞAM ALKIŞ SABAH ŞİDDET

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
ACI KAYBIMIZ
Sonraki haber
Kadıköy Belediyesi’ne Teşekkürler

Sultanbeyli Süleyman Taşpınar Aile Sağlığı Merkezi’ nde görev yapan Dr Terane Huseynova 31.03.2020 tarihinde, sabah saatlerinde ‘’Sağlıkta Şiddet Terörü’’ ne maruz kalmıştır.

Sabah saatlerinde poliklinik hizmet veren Dr Terane Huseynova Bayramzada’ ya başvuran hasta ’’Av Tüfeği Raporu’’ talep etmiş, meslaktaşımız da bu raporu verebilmesi için Psikiyatri Polikliniği’ ne sevk etmesi gerektiğini söylemiştir. Hastaneye gitmek istemeyen hasta bunun üzerine ’’ Hastaneye gidemem, raporu sen vereceksin’’ diyerek baskı oluşturmaya çalışmıştır. Doktor Hanım’ ın açıklamalarını yeterli görmeyen hasta, ‘’ seni öldürürüm, siz doktorları boşuna öldürmüyorlar, kadınsın diye sana bir şey yapmıyorum ama kadınlar da öldürülmekte haklı’’ diyerek, meslektaşımızı hem hekim olarak, hem de kadın olarak tehdit etmiştir. Bu tehditler karşısında korkan meslektaşımız, polisi aramak durumunda kalmış ve hasta bunun üzerine kapıyı yumruklayarak kırmıştır. ‘’ Bunu da gösterirsin polise selam da söylersin’’ diyerek kolluk güçlerimizle de dalga geçerek, işlediği suçtan dolayı başına hiçbir şey gelmeyeceği düşüncesini dile getirmiştir. Kişilere bu sözleri söyleten, yıllardır söylemekten bıktığımız ama maalesef hiçbir adımın atılmadığı, etkin ve caydırıcı bir ‘’Sağlıkta Şiddet Yasası’’ olmamasıdır. Mevcut Coronavirüs salgının artması durumunda, kişilerin hastanelerde yer bulamaması ve yoğunluk nedeniyle kendileriyle yeterince ilgilenilmediğini düşünecekleri durumlarda, şiddete başvurmaları yüksek olası bir durumdur. Bu dönemde kişilerin, yapacağı şiddetin karşılığında büyük bir cezai yaptırımla karşılaşacağını bilmesi, bu davranıştan vazgeçmesini sağlayacak tek unsur olacaktır. TBMM’ den talebimiz; bu salgın döneminde kıymetini anlamış olduğumuz sağlık çalışanlarını koruyacak, etkin caydırıcı bir ”Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkartmaları ve sağlık çalışanlarına hak ettikleri saygının gösterilmesini sağlamalarıdır.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü