10 GÜN SÜRE VERİP SINIFSIZDAN HESAPLAMA YAPILAMAZ

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
15-49 YAPMADIK DİYE GEBE İZLEM KESİNTİSİ YAPILAMAZ
Sonraki haber
Güncel Kanser Taramaları

Son yayınlanan gruplandırma rehberi ile ,  denetimde asgari fiziki şartlar ile alakalı eksiklik tespit edildiğinde 10 günlük süre verilmesi  ve bu süre sonunda eksiklik giderilse dahi aile sağlığı merkezinin bu 10 günlük  sürede grupsuz yani E grubundan değerlendirilmesi neresinden bakılsa hukuksuz olduğu aşikar bir uygulamaydı. Zaten E grubu olan bir ASM’de bu şekilde bir yaptırım uygulanamazken diğer gruplarda bu şekilde yaptırım uygulanması zaten uygulamanın absürt olduğunun en belirgin göstergesi.  Bu maddenin iptali için de ayrıca davamızı açmıştık, sonuçlanmasını bekliyoruz.

Bu akıl ve mantıkla bağdaşmayan hukuksuz uygulama sonucu yapılan denetimin akabinde fazla ödeme yapıldığı belirtilerek 10 günlük bu dönem için cari gider iadesi talep edilen üyemize,  bu tutarı ödememesini tavsiye etmiştik. Sonrasında icra ve itiraz süreci işledi ve dava sürecine geçildi.

Dava süreci sonunda Küçükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi kararında , denetimde eksikliği tespit edilen asgari şartların tamamlanması için verilen 10 günlük sürede eksikliğin giderildiğini, aile hekimlerinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini belirterek yapılan grup düşürme işleminin ve bunun sonucunda cari gider iadesi talep edilmesinin hukukla bağdaşmadığı sonucuna varmıştır.

Sonuç olarak , idarenin hukukla bağdaşmayan bir uygulaması daha yargıdan dönmüştür. Daha özenli mevzuatlar hazırlanıp hukuksuz başka uygulamalar yaratılmaması temennisiyle, davamızın lehimize sonuçlanmasında yoğun emek sarfeden Uğurlu Hukuk Bürosu avukatlarına ve Hukuk Komisyonumuzdaki İstahed aktivistlerimize çok teşekkür ediyoruz.  Saygılarımızla

İSTAHED YÖNETİM KURULU

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü