SMA TARAMASI İLE İLGİLİ DUYURU

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
Eğitim Komisyonumuz Toplandı
Sonraki haber
HUKUKSUZ FESİH TEHDİDİNİ KABUL ETMİYORUZ!

27.12.2021 tarihi ile uygulamaya giren, evlilik raporu işlemleri ile ilgili erkek bireyler için yapılacak SMA Taraması için alınan kanların toplanması ve iletilmesi ile ilgili sahada sorunlar yaşanmaktadır.

Mevcut durumda ASM’de bulundurulması zorunlu tek dolap aşı dolabıdır. 25.08.2008 tarihinde yayınlanan “Genişletilmiş Bağışıklama Programı Genelgesi”nde belirtildiği üzere “Dolap kapağına hiç bir şey konulmamalıdır. Buzdolaplarının içerisine aşı, sulandırıcı, antiserum, buz aküsü ve su bidonlarından başka hiçbir malzeme (ilaç, yiyecek, içecek, enjektör, vb) konulmamalıdır.” ibaresi bulunmaktadır. Bunlar göz önüne alındığında; ASM şartları altında bu kanların saklanması mümkün ve uygun değildir.

Hastalardan sadece toplama günü olarak belirtilen “Salı” günü kan alınması durumu sorunu çözmeye yeterli olmayacaktır. Her gün kan alınan ASM’de evlilik için başvuran hastanın mağduriyeti ve sorunu ile aile hekimliği çalışanları muhatap olacak, işinden sadece o gün izin alan kişi için sorun oluşturacaktır.

Ayrıca “Evlilik Öncesi SMA Taşıyıcı Taraması Akış Şeması”nda belirtildiği üzere “Numunelerin İSM’de veya belirlediği toplama biriminde toplanması” durumu dikkate alındığında bu kanların her gün toplanılması ve belli bir toplama birimine yönlendirilmesi uygun olandır.

Bu sorunlar giderilip düzenleme yapılana kadar sadece “Salı” günleri SMA taraması için kan alınmasının uygun olacağını, bu durumun ivedilikle İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından çözümlenmesi gerektiğini ilgili mercilere ilettik.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü