SANCAKTEPE AİLE HEKİMLERİ, SORUNLARI İÇİN BİR ARAYA GELDİ

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
İDARE, KENDİ MEVZUATINA MAHKEME KARAR İLE Mİ UYACAK?
Sonraki haber
2019 YILININ İLK İSTAHED AKADEMİSİ YAPILDI

İSTAHED Sancaktepe İlçe Başkanımız Dr Aslı Gerçek’ in düzenlediği Sancaktepe İlçe Toplantısı, 10.01.2019 tarihinde yapıldı.
Toplantıya Yönetim Kurulu Üyelerimiz; Serkan Özbakış, Senem Özşehir, Mustafa Tamur, Melisa Menemencioğlu, İlçe Başkanlarımız; Yılmaz Fırat Kaya, Esin Ayfer Çulha Dildök, İsmail Burçin Yalçın ve Mustafa Emre Ulu katıldı.
Toplantının açılışını İSTAHED Genel Sekreteri Senem Özşehir yaptı.Senem Özşehir, İlçedeki hekimlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. İyi örgütlenen ve birlikte hareket edebilen bir ilçede çalışmaktan dolayı mutluluğunu dile getiren Senem Özşehir, İSTAHED Eğitim faaliyetlerinden bahsetti.
Toplantıda ilk olarak, İSTAHED Başkan Yardımcısı Serkan Özbakış ‘’Aile Hekimliği’ni ilerleyen süreçte bekleyen sorunlar’’ dan bahsetti. Serkan Özbakış : ‘’ SABİM şikayetlerinin artık can sıkıntısı yaratacak hale geldiğini, İlçe Sağlık Müdürlükleri’ nin sanki soruşturma açılmışçasına ‘7 gün içinde cevaplayınız’ yazılarının kabul edilemez olduğunu, dile getirdi. Serkan Özbakış; ‘’Şikayet olabileceğini, ancak şikayet edenin ‘Dilekçeler Kanunu’ na göre TC numaralı ve ıslak imzalı başvurması gerektiğini, idarenin ise duruma göre şikayet edilen konuya istinaden soruşturma açılıp açılmayacağını değerlendirerek, bir incelemeci ataması gerektiğini, hekiminde buna göre cevap vermesinin uygun olduğunu’’ anlattı.
Özlük haklarımızın kayıpları, cari giderlerimizin erimesi, bütün sağlık çalışanlarını ilgilendiren ‘’Sağlıkta Terör’’ konularına değinen Serkan Özbakış: ‘’ Etkin ve Caydırıcı Sağlık Şiddet Yasası çıkmadan bu terörün önüne geçilemeyeceğini ve İSTAHED olarak bu konuda tüm çalışmaları yaptıklarını’’ belirtti.
Serkan Özbakış’ ın ardından, Hukuk Komisyonu’ ndan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tamur söz aldı. Mustafa Tamur, kazanılan ‘’Soğuk Zincir Davaları’’ ndan, ‘’ASM kira davaları’’ ndan, mevzuatı olmayan sağlık raporlarından, Bakanlığın bu konuda atmayı düşündüğü adımın yetersizliğinden, açılan soruşturmalarda hekimlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğinden’’ ve ilçe sağlık müdürlüklerinin yetkisiz olarak yaptıkları işlerde ne yapmamız gerektiğinden bahsetti. Katılımcılardan gelen ‘’Sandık için verilmesi söylenen yatalak raporlarında, ne yapılması gerektiği’’ ile ilgili soruya Mustafa Tamur: “Henüz İSTAHED olarak bununla alakalı bir kararımız yok, ancak ben bireysel olarak bakarsam gelen yazıda ;Barkotlu bir yazıya imza atmam isteniyor, bir tanı koymam, yatalak olma sebebini yazmam, yatalaklık süresini yazmam isteniyor. Bir yandan evrak üzerinden karar verilmesi istenen ama diğer taraftan da ayrıntılı hekim kanaati ve imzası talep edilen bir rapor bu. Bir kez verilen yatalak raporunun bir daha yenilenmeyecek deniyor. Bu kişilerin yatalak tanısını kim koymuşsa, bu raporun onlar tarafından ya da takip eden evde sağlık birimleri tarafından verilmesi gerekmez mi? Bunlar zaten kayıtlı değil mi, bunlar geçici bir hastalık sahibi ise misal bir kalça kırığı varsa, bunun tanısı zaten bir ortopedist tarafından konmuş değil midir? Bu aynı zamanda bir siyasi rekabeti de içeren ve buna dahil edildiğimiz çetrefilli bir durum haline gelebilir ,bu durumda kendimizi ciddi bir davanın içinde bulabiliriz. Bu nedenle bizzat görüp tanısını koymadığınız hiç bir vakaya evrak üzerinden, size gelen kağıtlar üzerinden karar verip imza atmanızı önermem” dedi.
Mustafa Tamur’ un ardından İSTAHED Yönetim Kurulu Üyesi Dr Melisa Menemencioğlu: ‘’ İSTAHED, gücünü üyelerinden, birlikte hareket etmekten almaktadır. Yapılan haksızlıklara hep birlikte karşı durduk. İSTAHED olarak zamanında ve yerinde tepkilerimiz oldu, hukuksal danışmanlıklarımız oldu, eğitimlerimizle bilgilerimizi güncelledik. Bütün bunların yanında bizler, birinci basamak koruyucu hekimiz ve aşı bizim en önemli işimiz. Bu nedenle ‘İSTAHED Aşı Çalışma Gurubu’ kurduk. Siz hekimlerin katılımı ve desteği ile büyüyecek , güçlenecek, güzel işlere imza atacak olan gurubumuza katılımlarınız ve destekleriniz bizim için önemlidir’’ dedi. Halkı bilinçlendirmek için kurulan www.asinedir.com web sitesinden bahseden Melisa Menemencioğlu: ‘’ bizlerle aşı çalışma gurubunda çalışmak isteyen üyelerimiz, bu sitedeki forumları doldurarak bize ulaşabilirler’’ dedi.
Toplantı daha sonra hekimlerin sorunlar üzerinden fikirlerini söylemeleri ile devam ederek, sorunlar karşısında ortak hareket etmenin önemini dile getirmeler ile son buldu.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü