Kepenkler Kapanıyor!

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
Kurban Bayramı ve Halk Sağlığı
Sonraki haber
TUS Sürecinde Bilgilendirme

Bugün TÜİK’in açıkladığı Temmuz enflasyonu ile memur maaş zam oranı %19,3 olarak belirlenmiştir.

Yapılacak olan bu zam oranı mevcut yaşadığımız enflasyonla uzaktan yakından alakası olmayan bir orandadır.
Sağlık sektöründe kullandığımız tüm sarf malzemeleri Tüik in belirlediği enflasyondan çok daha fazla oranda artmakta olduğu aşikardır.

Aile sağlığı merkezlerinin büyük çoğunluğu özelden kiralık işyerlerinde hizmet vermekte olup bu işyerlerinin kiraları Aile Hekimlerine aylık ödenen gider ödenekleri ile ödenmektedir.

İşyeri kiralarına kira artış dönemlerinde mal sahipleri tarafında istenen zam oranları İstanbul da %400 lere kadar ulaşmış durumdadır. Bu zorlu ekonomik koşullarda aile sağlığı merkezini idare etmeye gayret eden biz Aile Hekimleri için yapılan %19,3 zammın ASM lerin kira zamlarını karşılaması mümkün değildir.

Hali hazırda kirasını ödeyemediği için hekimsiz kalıp kapanan ASM lerin olduğu bu dönemde Cari Gider ödemelerimize gelen bu zam çok komik kalmıştır.
Acilen biz aile hekimlerine yapılan özellikle gider ödeneklerinin zam oranı memur maaş zam oranına endeksli olmaktan çıkarılıp bu oran mevcut dönem için en az %50 olarak güncellenmelidir.

Ülkemizdeki birinci basamak sağlık hizmetini sağlayan Aile Hekimleri olarak bu hizmetin devam edebilmesi için İdareyi uyarıyoruz.

Bu uyarımız dikkate alınmadığı takdirde ülkemizdeki bir çok ASM kapanacak ve milyonlarca vatandaşımız aile hekimsiz kalacaktır. Karar İdarenindir.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü