İSTAHED ULUSLARASI TIP HUKUKU KONGRESİNE İKİ BİLDİRİ İLE KATILDI

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
BAHÇELİEVLER İLÇE TOPLANTIMIZI YAPTIK
Sonraki haber
İSTAHED- ADATIP ANLAŞMASI İMZALANDI

Prof. Dr. M. Refik Korkusuz ile Prof. Dr. Dr. h.c. Hakan Hakeri’nin başkanlığını yaptığı III. ULUSLARARASI TIP HUKUKU KONGRESİ 9-12 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Hukuku Araştırmaları Birimi tarafından gerçekleştirildi.

Hekimler, Hakimler, Savcılar, Avukatlar, Öğretim Üyeleri ve Öğretim Elemanları, diğer tüm sağlık çalışanları ile ilgili alanlarda asistan ve öğrencilerin katıldığı III.ULUSLARARASI TIP HUKUKU KONGRESİ’ nde bir oturum da aile hekimliğinde yaşanan hukuki sorunlara ayrıldı ve İstanbul Aile Hekimliği Derneğimiz(İSTAHED) de kurumsal destek verdi.

Kongrenin ikinci gününde İSTAHED Başkan Yardımcımız Dr. Mustafa TAMUR, ‘’Aile Hekimlerinin Raporlar Nedeniyle Sorumluluğu’’ konusunda bir sunum yaparken, ülkemizin bir sahte rapor çöplüğü haline geldiğini, sağlığın tanımı üzerinden gidildiğinde durum bildirir raporlarla ilgili olarak bir kişiye sağlamdır demenin mümkün olmadığını, Bakanlığın bu ciddi sorunu çözmek için çıkarttığı sağlık raporları yönergesinin de sorunu çözmede yetersiz kaldığını belirtti.

Hukuk Bürosu Avukatımız Gülümser UĞURLU da Aile Hekimliğinde görevi kötüye kullanma suçu hakkında bir sunum yaptı. Hekimlerin bu suçla karşı karşıya kalmamaları için yapmaları gerekenleri de anlatan Uğurlu, disiplin suçlarında bile adli süreçlerin işletildiğini, aile hekimliği alanında bilirkişilik kurumunun hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Dernek üyemiz ve aynı zamanda İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp hukuku yüksek lisans öğrencisi Dr. Tolunay Demirdamar’ da aile hekimliğinde aydınlatma konusunu aile hekimliği oturumu içinde sundu.

Oturumun tartışma bölümünde de hukuğun kendi mantığı içinde ülkemizdeki sağlık hizmeti sunumuna yaptığı etki ve defansif tıp konusunun artık ülke sağlığını tehdit etmesi, poliklinik pratiğinin mahkemelerde yeterince anlaşılamadığı konusu tartışıldı.

Kongrenin diğer oturumlarında da Tıp Hukuku’ nun diğer alanlarında sunumlar , kurslar ve vaka çalışmaları yapıldı.

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü