Çok ciddi bir pandeminin Türkiye ayağı ile karşı karşıya olduğumuz açıktır. Devletimize, halkımıza ve biz sağlık çalışanlarına düşen birçok görev ve sorumluluk vardır. Bu sorumlulukların her birinin en titiz şekilde yerine getirilmesi bu salgından en az zararla çıkmamız için bir zorunluluktur.

İhmal ve bana bir şey olmaz anlayışı hem sizleri, hem de sevdiklerinizi bu salgında istemediğimiz tablolarla karşı karşıya bırakabilir. Bu yüzden özellikle sosyal temastan kaçınmak ve hijyen kuralları sizlerin en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardır.

Ev ziyaretlerinden topluca yapılan eğlencelere kadar tüm etkinlikleri, komşu ziyaretlerinden kültürel etkinliklere kadar tüm temas gerektiren uygulamalardan uzak durmak, çok zorda kalmadıkça evden çıkmamak, evlerimizi havalandırmak, hastane ya da diğer sağlık kuruluşlarına diğer zamanlardan farklı olarak çok mecbur kalmadıkça gitmemek bu savaşta sizlerin bizlere yapabileceği en büyük yardım olacaktır.

Önümüzde çok sıkıntılı geçebilecek birkaç ayın olduğunu düşünmekteyiz. Umarız beklentilerimizde yanılır ve süreci kısa sürede çok yıpranmadan atlatırız. Ancak eldeki diğer ülkelerin yaşanmış örnekleri maalesef bizdeki sürecin de benzer olacağını göstermektedir.

Bu dönemde savaş cephemizin en önünde sağlık çalışanları olarak bizler bulunacağız.

Hocalarımızdan, hastanedeki her branştan uzmanına, aile hekiminizden tıbbi sekreterlerimize, temizlik elemanlarımıza kadar hepimizi büyük bir mücadele beklemektedir. Bu mücadelenin en sessiz en sakin günlerinde sürekli olarak sizlere neler yapmanız gerektiği anlatıldı.

Şimdi sıra bizlerin yapması gerekenleri titizlikle sahiplenip uygulamasındadır. Bu aşamada aile sağlığı merkezlerinize ya da hastanelere başvurmak zorunda kalırsanız lütfen yetkili personelin dediklerini sorgusuz sualsiz uygulayınız. Biliniz ki onlar süreci en doğru yönetebilecek kişilerdir.

Bu ciddi süreçte Aile Hekimleri olarak şimdilik aile sağlığı merkezlerimizde aldığımız bazı önlemlerle başlattığımız mücadele, teması azaltmak ve sizlerin daha az müracaatınızı sağlamak adına aldığımız önlemler yalnızca bu salgının daha fazla yayılmasını önlemeye yönelik olmayıp, kendimizi de bu savaşın başında bir Covid-19 hastası olarak cepheden uzaklaştırmamak içindir.Aile Sağlığı Merkezlerimizde başlatılan triaj uygulaması da teması azltarak salgını yavaşlatmaya yarayacak önlemlerin başında gelmektedir. Bakanlığımızın da bu uygulamayı destekleyeceginden şüphemiz yoktur. Yine aile sağlığı merkezlerimizdeki çalışanların kişisel korunmalarını sağlayacak ekipmanın da bir an önce ve yeterince tedarik edilmesi, Bakanlığımızın görevleri arasındadır.

Biliyoruz ki önümüzdeki birkaç hafta içinde bizlere çok daha fazla ihtiyaç duyulacak, belki de savaşın tam ortasında cephede sizlerin nefesinize nefes olamaya çalışacağız.

14 Mart Tıp bayramımızı kutlayamadan geçirdiğimiz bu yılı, 1921 de mezun veremeyen mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin mirasçıları ve Hikmet Boran’ın meslektaşları olarak, onun verdiği mücadeledeki azmi ve kararlılığını da rehber edinerek, salgını ülkemizden uzaklaştırana kadar mücadele ile geçireceğiz.

Sağlık sistemimizde aslen koruyucu hekimlik yapmakla yükümlü olan biz aile hekimleri, bu salgına karşı da öncelikle koruyucu hekimlikle, gerektiğinde de tüm sağlık çalışanlarımız ile birlikte en ön cephede savaşmaya hazırız.

Bizlere güvenin.

Görevimizin Başındayız.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü