“ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI AKADEMİSİ” YAPILDI

2 Şubat 2019 tarihinde “Anne ve Bebek Sağlığı Akademisi”, siz değerli meslektaslarımızın yoğun ilgi ve alakasıyla Selçuk Ecza Deposu Genel Müdürlük Binası’ nda yapıldı.
Akademiyi İSTAHED Genel Sekreteri Senem Özşehir açarak, katılımcılara “hoşgeldiniz” dedi. Senem Özşehir daha sonra sahneye, İSTAHED Hukuk Genel Sekreteri Mustafa Tamur’ u davet etti.
Mustafa Tamur konuşmasında, Aile Hekimliği’ nii önümüzdeki süreçte ne gibi sorunların beklediğine değinerek, “her sorunun birlik olarak, ortak kararlar alarak üstesinden gelinebilineceğine inandığını” ifade etti.
Akademide ilk olarak Prof Dr Metehan Özen, “Mikrobiyata” konusuyla yer aldı. Kış dönemlerinde çocukların sık sık ÜSYE nedeniyle doktora başvurduğunu, bunun önüne geçilebilmesi icin, ekim ayından ocak ayına kadar cocuklara probiyotik başlanmasının önemine değinen Prof Özen, probiyotik etkisinin antibiyotik kullanma sıklığı, enfeksiyon sıklığına göre değişeceğini söyledi.
Akademi’ nin öğleden önce son oturumunda Prof Dr Dilek Gogas Yavuz , ” D vitamini Dogrular- Yanlışlar, Eksikler- Fazlalıklar” konusunda katılımcılara bilgi verdi. Prof Yavuz, “tahlil yapmaya gerek bile olmadan D vitamini idame dozu başlanabilineceğini, 65 yaş üstü hastalarda ve obezite gibi risk faktörlerinde tahlil sonucuna göre tedavi edici doz ve ardından idame tedavisinin başlanacağını” söyledi.
Akademinin öğleden sonraki son oturumunda Prof Dr Gülbin Gökçay, “Anne Sütünün Önemi ve 0-1 yaş Bebek Beslenmesi” ni anlattı. Prof Gökçay, ek gıdaya geçerken annelerin nelere dikkat etmesi ve nasıl bir yol izlemesi gerektiği ile alakalı deneyimlerini, katılımcılarla paylaştı.
Akademinin sonunda, 17-21 Nisan Bodrum Hilton Otel’ de yapılacak olan İKON 2019 kongremize, 5 adet kayıt+ konaklama hediye edildi. Kongremizi kazanan meslektaşlarımızı tebrik eder, kongremizde birlikte olmaktan mutluluk duyarız.

PAYLAŞ