3. GÜZ AKADEMİSİ ve 1. İSTAHED AŞI SEMPOZYUMU’ NU KIBRIS’ TA GERÇEKLEŞTİRDİK

BU YAZIYI PAYLAŞIN

Önceki haber
EYÜP İLÇE TOPLANTISI
Sonraki haber
“Sağlık Çalışanına Terör” Dediğimizde AMA Diyenlere – FAKAT Diyenlere


7-10 Kasım tarihleri arasında 3. Güz Akademisi ve 1. İSTAHED Aşı Sempozyumu’nu KKTC’de, Kaya Artemis Otel’de gerçekleştirdik.

Akademimizin ilk gününde İSTAHED Yönetim Kurulu ve Akademi Düzenleme Kurulu Üyeleri olarak, katılımcılarımızı kapıda karşıladık, onlarla buluşmanın keyfini yaşadık.

Karşılamanın ardından üç ayrı workshop salonunda ilk günün uygulamalı eğitimlerini meslektaşlarımızın yoğun ilgisi ile gerçekleştirdik. Sonrasında ana salonumuzda başlayan ‘’Soğuk Zincir Gerçekleri’’ Paneli Doç. Dr. Ümit Kartoğlu, Dr. Osman Topaç, Dr. Sercan Ahmet Uluç’un konuşmaları ve salondan gelen soru ve katkılarla günlük pratiğimize büyük katkı sağladı.

Akademinin ikinci gününe açılış konuşmaları ile başladık. Akademi Düzenleme Kurulu Üyemiz Dr. Heval Çök’ ün sunumuyla gerçekleşen açılışımızdaki videomuzda Akademi’nin yıllar içindeki gelişimine tanık olduk.

Her zamanki gibi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, tüm şehitlerimiz ve meslek şehitlerimiz onuruna saygı duruşunda bulunduk ve tüm salonun katılımıyla, coşkuyla İstiklal Marşı’nı okuduk.

Akademi’nin gerçekleşmesinde büyük emek veren Akademi Bilimsel Sekreteri Dr. Mustafa Haltaş, Akademi Genel Sekreteri Dr. Pınar Özbakış, Akademi Başkanı Dr. Senem Özşehir ve İSTAHED Başkanı Dr. Kutbettin Demir açılış konuşmalarında meslektaşlarıyla birarada olmanın hissettirdiği güzel duygulara, İSTAHED’in hekimlerin mesleki gelişim ve örgütlenmesine verdiği destek ve öneme, ayrıca güncel Aile Hekimliği sorunlarına vurgu yaptılar.

Açılış konuşmalarından sonra bilimsel programımız tüm hızıyla başladı.

Bu yıl Akademi’nin adına da yaraşır olsun diye, birinci basamağın en önemli görevlerinden biri olan Aşı’ya vurgu yapmak ve dünyanın hiç bir yerinde aşısız çocuk kalmasın hedefiyle İSTAHED olarak konuşmacı hocalarımız adına UNİCEF’in Hayat Veren Hediyeler Projesi kapsamında Aşı bağışında bulunduk. Ve Akademimiz boyunca 1000’den fazla çocuğun aşılanmasına katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadık. Her oturumun sonunda hocalarımıza plaketlerini takdim ettik.

Birinci Basamak’ta sık görülen hastalıklar’ı işlediğimiz Akademi’nin ilk gününde Diyabet, Kardiyovasküler Hastalıklar, Solunum Yolu Hastalıkları, Anemi ve Kadın Hastalıkları Yönetimi’ne değindik. Nadir Hastalıklar Ağı ile yaptığımız işbirliği ile ‘’Kimde ve Ne Zaman Metabolik Hastalıklar’’ oturumunda Doç. Dr İlyas Okur’un ilgi çekici sunumunu dinledik.

Gün boyu dolu salonlarla, değerli hocalarımızın güzel sunumlarıyla, meslektaşlarımızın yoğun soru ve katkılarıyla süren bilimsel programın ardından akşam oturumunda Psikolog Ferhat Aydın nam-ı değer ‘’Bar Psikoloğu‘’ nun ‘’Mutluluk Bulaşıcıdır Soğan Kokar’’ konulu gösterisini izledik.

Akademinin üçüncü gününe Akademi Düzenleme Kurulu üyesi Dr Serkan Orhun Ocak’ın sunumuyla 1. İSTAHED Aşı Sempozyumu’nun açılışı ile başladık. Aşı Sempozyumu Genel Sekreteri Hamza Özdemir ve İSTAHED Aşı Çalışma Grubu Genel Koordinatörü Melisa Menemencioğlu konuşmalarında AŞI’nın önemi ve gerekliliğini bir kez daha hatırlattılar.

Birinci Basamağın ilk ve tek aşı çalışma grubu olan İSTAHED Aşı Çalışma Grubu’nun en önemli projelerinden biri, bu yıl birinci basamakta Aşı Sempozyum’u düzenlenmesiydi. Bu nedenle daha önce iki gün şeklinde yaptığımız İSTAHED Güz Akademisi’ne bu yıl bir gün daha ekledik ve 1.Aşı Sempozyumu’nu gerçekleştirdik, Aşı Kararsızlığı oturumunda da ne kadar doğru bir karar verdiğimizi anlamış olduk. Tüm aşılara ayrı ayrı değinmeye çalıştığımız yoğun bilimsel programın ardından gala gecemizde Bora Öztoprak konseri ile yorgunluğumuzu attık.

Akademi’nin son gününde 10 Kasım vesilesi ile saat tam 09:05’te tüm katılımcılarımızla birlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ü sevgi saygı ve derin özlemle andık. Akademi Genel Sekreteri Pınar Özbakış’ ın sunumuyla siyahlar içinde gerçekleşen anma töreni bizleri duygulandırdı. Düzenleme Kurulu’nun hazırladığı ATATÜRK videosunda gözyaşlarımızı tutamadık. Anma Töreni’nin ardından, Prof Dr Gaye Usluer’in ‘’Atatürk ve Türk Tıbbı’’ konulu sunumunu dinledik.

Güzel anılar ve bilimsel güncellenme ile ayrıldığımız Güz Akademisi son bulurken bizler 2020’nin planlarını yapmaya başladık bile. İKON 2020’ de buluşmak üzere.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

 

Birliğimiz gücümüz...

GÜÇLÜ İSTAHED, GÜÇLÜ AİLE HEKİMLİĞİ!

Geleneksel STK anlayışını değiştirip, tüm siyasi görüşlerden uzak bir şekilde, amacı sadece aile hekimliği sistemindeki aksaklıkları çözmek ve sistem içinde hekimlerin haklarını savunmak, yüklenen angaryalara karşı emek mücadelesi vermek olan derneğimize BURAYA tıklayarak üye olabilirsiniz.

son eklenen haberler

[instagram-feed feed=1]

@istahed

Menü