HUKUKSUZ FESİHLER YARGIDAN DÖNMEYE DEVAM EDİYOR

Ağustos 2019 ta İstanbul genelinde 14 Aile Hekimi arkadaşımızın sözleşmesi kendilerine hiçbir savunma hakkı verilmeden hukuksuz olarak feshedilmişti. Ardından bir kaç ay içerisinde yine yapılan güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek fesih işlemlerine devam edildi. Bu hukuksuz fesihlere karşı İstahed Hukuk olarak hemen, yürütmeyi durdurma talebimizle beraber fesih işlemlerinin iptali için davalarımızı açtık.
Bu hafta bu davalarımızdan, birinden yürütmeyi durdurma aldık ve bir diğerini de esastan kazandık. Fesih işleminin gerekçesi olan güvenlik soruşturmasının dayanağı olan maddenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sonucu İdare Mahkemesi yapılan fesih işleminin yürütmesini durdurdu.

Esastan kazanılan davamızda da suç ve cezada şahsilik ilkesi doğrultusunda yapılan işlemin hukukla bağdaşmadığı sonucuna varılmış ve dava esastan kazanılmıştır.

Fesih edilen arkadaşlarımızında beş tanesi dava öncesi ve dava sürecinde yapılan itirazlarımız neticesinde görevlerine iade edilmişti. Hali hazırda altı arkadaşımızın davası devam etmektedir.
Devam eden tüm davalarımızın da lehimize sonuçlanacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Aksi takdirde tüm hukuk yolları sonuna kadar işletilecektir. Göreve iade edilen arkadaşlarımızın çalışmadıkları bu dönem için maddi manevi tazminat davaları da kendilerinin telepleri doğrultusunda tarafımızca açılacak ve takibi titizlilikle yapılacaktır.

Alınan bu iki güzel karar sonucu görevlerine iade edilen arkadaşlarımıza geçmiş olsun diliyor davanın bu şeklide neticelenmesinde emeği geçen Uğurlu Hukuk Bürosu avukatlarına ve İstahed hukuk komisyonumuza teşekkür ediyoruz.

İSTAHED YÖNETİM KURULU

PAYLAŞ